• Konkurs historyczny: „Pamięć o Katyniu kształtuje nasze dziedzictwo”.

• „ KATYŃ … OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA”.

26 marca 2018 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Olsztynie w wojewódzkim konkursie historycznym „Pamięć o Katyniu kształtuje nasze dziedzictwo”.

Celem konkursu jest kształtowanie świadomości i postaw patriotycznych młodego pokolenia oraz pogłębienie wiedzy o historii Polaków, którzy zginęli w Związku Radzieckim podczas

wojny światowej.

Organizatorem konkursu były następujące instytucje:

1. Kuratorium Oświaty,
            2. Stowarzyszenie Rodzina Katyńska,
            3. Instytut Pamięci Narodowej – Delegatura w Olsztynie.

Wszystkich uczestników konkursu dokonując jego otwarcia powitali między innymi:

- Wojewoda Warmińsko-Mazurski Pan Artur Chojecki

- Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty Pan Krzysztof Marek Nowacki

- Naczelnik Delegatury IPN w Olsztynie Pan Karol Sacewicz

W pierwszym etapie konkursu – szkolnym – udział wzięli uczniowie klasy VI, którzy wcześniej na zajęciach historii poznali jedną z tragiczniejszych kart narodu polskiego podczas ostatniej wojny.

Zwycięzcami etapu szkolnego, którzy uczestniczyli w II etapie – wojewódzkim były:

• Marta Czajka
            • Maria Graczyk
            • Julia Klepczyńska.

W konkursie rywalizowali uczniowie z 11 szkół podstawowych naszego województwa. Trzeba było rozwiązać test składający się z 10 zadań o różnorodnym stopniu trudności.

Wyniki konkursu poznamy dopiero w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

• „Jak dbać o naszych pupili?”- zajęcia z zoopsychologiem w kl. „0”

• Podczas realizacji tematu kompleksowego „Nasi milusińscy” do grupy dzieci z klasy „0” zawitała mama Adasia – pani Kasia, która wykonuje zawód zoopsychologa - behawiorysty psów.

Tym razem na zajęciach dzieci poznały Huzara z Szerokiego Boru, słynnego medalistę rasowych wystaw psów. Dzieci mogły obejrzeć puchary i medale zdobyte przez Huzara w Niemczech i Rosji.

Dzieci dowiedziały się od pani Kasi w jaki sposób należy dbać o psa by w przyszłości mógł zaprezentować się na wystawie. Przedszkolaki za pomocą specjalnych narzędzi, w asyście zoopsychologa, mogły sprawdzić uzębienie psa, wyczesać sierść, obciąć paznokcie, a także zadbać o jego higienę uszu. Oprócz tego, Huzar na zajęciach wykazał się posłuszeństwem w stosunku do swojej trenerki i zademonstrował wiele zabaw w ruchu.

Na koniec zajęć dzieci w ramach podziękowania złożyły na ręce Pani Kasi laurkę.

Tekst i zdjęcia: Ilona Pieniak

• Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”

• W dniu 21 marca 2018 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Morągu odbyły się eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”–  etap gminny.

Naszą szkołę w konkursie reprezentowali: Maciej Gajcy – kl. IV b, Weronika Sadowska – kl. VI, Natalia Kania – kl. II b – oddział gimnazjalny, Julia Sobiech – kl. II a – oddział gimnazjalny

Uczestnicy konkursu musieli wykazać się szeroką wiedzą między innymi z zakresu:

• zasad udzielania pierwszej pomocy;
            • zasad ewakuacji ludzi i ich mienia;
            • znajomości sprzętu ratowniczo-gaśniczego i urządzeń przeciwpożarowych;
            • organizowania i prowadzenia akcji ratowniczej;
            • organizacji i zadań straży pożarnej.

Wszystkim uczniom dziękujemy za przygotowanie się i udział w bardzo trudnym turnieju.

• Ptasia wiosna

• Jak co roku zgodnie z tradycją przywitaliśmy wiosnę spotkaniem z leśnikiem i po raz pierwszy z sokolnikiem. Pani leśnik z Nadleśnictwa Dobrocin opowiadała uczniom ciekawostki związane z wiosną w lesie. Pan sokolnik zrobił wśród naszych uczniów i nauczycieli furorę. Ptaki, które ze sobą przywiózł - sowę śnieżną, jastrzębia, sokoła szczegółowo przedstawił oraz pokazał, jak można wyszkolić te ptaki. Gdyby nie ognisko i kiełbaski nad jeziorem z panią sołtys to moglibyśmy go słuchać i oglądać pokazy tych ptaków przez cały dzień. Wiosna przywitała nas słonecznie i pogodnie. Teraz czekamy na wyższą temperaturę.

• Wycieczka do Gdyni

• 20 marca 2018 roku w ramach programu Kreatywność na TAK odbyła się wycieczka do Gdyni.

W Gdyńskim Akwarium wzięliśmy udział w lekcjach biologii i chemii.

Lekcja nr 1 - Anatomia ryby

Wysłuchaliśmy  wykładu oraz obejrzeliśmy  prezentację o budowie oraz klasyfikacji ryb, następnie udaliśmy  się do laboratorium na zajęcia praktyczne, wykonywaliśmy  sekcję śledzia i opisywaliśmy  jego budowę.

Lekcja nr 2– Rekiny

Wysłuchaliśmy  wykładu oraz obejrzeliśmy  prezentację o rekinach, następnie udaliśmy się do laboratorium na zajęcia praktyczne. Oglądaliśmy pod mikroskopem zęby, skórę oraz jaja rekina. Po zajęciach w piwnicy mogliśmy obejrzeć rekiny hodowane w akwarium.

Zajęcia nr 3 – Chemia wody.

Obejrzeliśmy  prezentację na temat wody w Bałtyku. Po wykładzie odbyły się zajęcia praktyczne, w laboratorium  za pomocą odczynników badaliśmy skład wody.

• Podsumowanie akcji UNICEF

• W tym roku  po raz kolejny przyłączyliśmy się do ogólnopolskiego projektu UNICEF.

Organizując zimową imprezę,  zbieraliśmy fundusze, które wspomogą dzieci w kraju od 6 lat ogarniętym wojną.

Celem projektu „Spraw, aby dzieci z Syrii przetrwały zimę” było:

•      Pokazanie jak wojna wpływa na życie dziecka
            •      Kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy zaangażowania społecznego,
            •      Zebranie środków finansowych na zapewnienie ciepłych ubrań i kocy dla dzieci z Syrii.

19 marca w szkole odbyła się impreza, podczas której szkolny teatr wystawił sztukę „Śpiąca królewna”, następnie uczniowie, korzystając z materiałów nadesłanych przez UNICEF,  zapoznali wszystkich z sytuacją dzieci w Syrii. Na koniec zorganizowano kiermasz słodkości, z którego dochód przekazany został na konto UNICEF. Zebraliśmy kwotę 202 zł. Wszystkim darczyńcom DZIĘKUJEMY!