• Historia szkoły

        • Po zakończeniu drugiej wojny światowej i odzyskaniu przez Polskę Ziemi Mazurskiej nauka w Szkole rozpoczęła się 16 marca 1946 roku. W lutym 1946 roku przybył do wsi noszącej jeszcze dawniejszą niemiecką nazwę Horn, a polską Górniki, nauczyciel Świst Franciszek, mianowany przez Inspektorat Szkolny w Morągu tymczasowym nauczycielem kierującym w Górnikach, z poleceniem zorganizowania szkoły w Górnikach. Nauczyciel kierujący Świst Franciszek przejął budynki szkolne od ówczesnego sołtysa gromady Górniki Gawrona Franciszka. Budynki szkolne w liczbie 2 znajdowały się w opłakanym stanie. Na naukę szkolną uczęszczało 53 uczniów. Nauczyciel zorganizował 4 klasy. Nauka odbywała się w kompletach. Jeden komplet stanowiły klasy III i IV (19 uczniów); drugi - klasy I II (34 uczniów). Praca była bardzo utrudniona skutkiem wielkiej rozpiętości wieku uczniów poszczególnych klas i małego zaawansowania w naukę".
          Szkoła zatem była w posiadaniu dwóch budynków, które przedstawiają poniższe fotografie:
               

          Formalnie budynki po Niemcach stały się własnością Publicznej Szkoły Powszechnej w Żabim Rogu. Zaczęto zatem gromadzić i zdobywać różne materiały i niezbędny sprzęt. Najstarszym dokumentem potwierdzającym jest protokół zdawczo-odbiorczy z dnia 8.XI.1948 r., w którym mowa jest o przejęciu przez kierownictwo szkoły jako daru: 2 miednice i 4 m. płótna na ręczniki. Następnie poszło już lawinowo, zewsząd napływały rozmaite rzeczy i sprzęt niezbędny do prowadzenia działalności dydaktyczno-wychowawczej w Żabim Rogu. Najwięcej jednak wszelakiego sprzętu szkolnego przekazała Powiatowa Gromadzka Rada Narodowa w Morągu. Były to tak podstawowe sprzęty jak: ławki, tablice, krzesła, szafy, stoły, regały ale były też i  pomoce naukowe np. szkielet kury, waga, suwmiarka, aneroid, amperomierz, model motoru elektrycznego, radio itp. Można powiedzieć, że szkoła w Żabim Rogu jak na owe czasy była dobrze zaopatrzona, gdyż jak wynika z archiwalnej dokumentacji zaczęto niektóre pomoce przekazywać innym ościennym szkołom. Na przykład Publicznej Szkole Powszechnej w Bogaczewie 13.V.1950r. przekazano dzwonek, sztabki magnesowe, przerywacz prądu i 3 sztuki podstaw do żarówek, a Szkole w Gubitach, tegoż samego roku przekazano igłę magnetyczną. Przyjmowano i zarazem przekazywano sprzęt szkolny i pomoce naukowe przez ok. 10 lat. Następnie dokonano spisu z natury tych wszystkich przedmiotów.

          W latach 1961 - 1989 bardzo wyraźnie daje się zauważyć (czytając kroniki szkolne) wpływ ustroju państwa polskiego na proces dydaktyczno - wychowawczy szkoły. Bardzo uroczyste były obchody I-szo majowe, rocznice Wielkiej Socjalistycznej Rewolucji Październikowej, uroczyste poranki poświęcone Ludowemu Wojsku Polskiemu, czyny społeczne z okazji np. VII Zjazdu Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, a nawet  nadanie szkole imienia Generała Karola Świerczewskiego. Wszystkie uroczystości szkolne odbywały się w duchu "ludowego" patriotyzmu i "proletariackiego internacjonalizmu", a repertuar nasycony był wierszami, piosenkami i inscenizacjami ideologicznie związanymi z ówczesnym socjalistycznym ustrojem Polski. Spełnione zatem zostało ogólne założenie ustawy z 1961 r. tj. "Oświata i wychowanie stanowią jedną z podstawowych dźwigni socjalistycznego rozwoju Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. System kształcenia i wychowania ma na celu przygotowanie kwalifikowanych pracowników gospodarki i kultury narodowej, świadomych budowniczych socjalizmu.

          W latach 1962 - 1989 obwód szkoły był tożsamy, w którego skład wchodziły następujące miejscowości: Żabi Róg, Kretowiny, Swojaki i Piłąg. Od roku szkolnego 1975/76 Szkoła Podstawowa w Żabim Rogu podporządkowana była Zbiorczej Szkole Gminnej w Morągu i podlegały jej 3 punkty filialne. 
          W latach 1975 - 1977 placówka posiadała punkt filialny w Rusi, w 1976 - 1989 w Gubitach i w 1977 - 1980 w Wilnowie. Niestety nie zachowały się żadne dokumenty, które mogłyby zbliżyć proces dydaktyczno - wychowawczy w wyżej wymienionych punktach filialnych.  Przez cały ten okres (1962 - 1989) 
          w Szkole Podstawowej w Żabim Rogu nie było klas programowo łączonych. Zmienna natomiast była liczba oddziałów w szkole, począwszy od 7 
          w latach 1961 - 1965, do 8 w latach 1966 - 1980, po bardzo zróżnicowane lata 1981 - 1989 (od 6 do 13 oddziałów). W latach 1961 - 1966 na terenie szkoły funkcjonowały klasy I - VII , a w 1966 - 1986 klasy I - VIII. W połowie roku szkolnego 1986/87 ze względu na bardzo zły stan jednego z budynków szkolnych, uczniów klas V - VIII zaczęto dowozić do Szkoły Podstawowej w Łukcie. W związku z tym do końca wyżej opisywanego okresu tj. do roku szkolnego 1988/89 w Szkole Podstawowej w Żabim Rogu obowiązek szkolny realizowali tylko uczniowie nauczania początkowego - klasy I - IV.

          Szkoła Podstawowa w Żabim Rogu w okresie tzw. transformacji ustrojowej radziła sobie ze wszelkimi trudnościami, zwłaszcza finansowymi, tak jak placówki oświatowe w całym kraju. Niedofinansowanie szkolnictwa różnych typów i poziomów oraz zły, a niejednokrotnie bardzo zły stan wielu budynków, warsztatów, pracowni i innych obiektów dydaktycznych i rekreacyjnych szły w parze z niedostatecznym wyposażeniem tych obiektów 
          w sprzęt i pomoce naukowe, szczególnie nowoczesne. Pod tym względem w naszym kraju niewiele się zmieniło od połowy lat siedemdziesiątych.

          W szkole Podstawowej w Żabim Rogu apogeum wyżej opisanych niedostatków, zwłaszcza finansowych, znalazło odbicie już w roku szkolnym 1986/87, kiedy to katastrofalny stan jednego z budynków szkolnych spowodował jego zamknięcie, a co w konsekwencji doprowadziło do podjęcia decyzji o dowożeniu uczniów klas V-VIII do Szkoły Podstawowej w Łukcie. W związku z tym w latach 1990 - 1997 obowiązek szkolny w Żabim Rogu realizowali uczniowie klas I - IV.

          Lata 1998 - 2002 przyniosły spore zmiany organizacyjne w Szkole Podstawowej w Żabim Rogu. Do szkoły powrócili uczniowie klas V - VIII, którzy przez 10 lat obowiązek szkolny gościnnie  realizowali w Szkole Podstawowej w Łukcie.

          Fundamentalną zmianą mającą ogromny wpływ na strukturę organizacyjną szkoły w latach 1998 - 2002  było utworzenie 6 - klasowej szkoły podstawowej. Zmiana ta weszła w życie na mocy reformy systemu edukacji w roku szkolnym 1999/00. W związku z tym w Szkole Podstawowej w Żabim Rogu zmniejszyła się liczba klas - z 8 na 6, oddziałów - z 18 na 14, a co za tym idzie również liczba  uczniów w szkole - z 370 na 266. Nie zmienił się jedynie obwód szkoły, w dalszym ciągu obowiązek szkolny realizowali uczniowie z Żabiego Rogu (58 % ogółu uczniów), Kretowin (2 %), Gubit (5 %), Piłąga (1 %), Wilnowa (13 %), Prośna (1,5 %), Zawrot (14 %), Rusi (4,5 %) i Białki (1 %). Równocześnie w roku szkolnym 1999/00, w tym samym budynku szkolnym utworzone zostało gimnazjum, do którego uczęszczali uczniowie w wieku 14 - 18 lat. Była to odrębna szkoła, aczkolwiek ze wspólnym dla wszystkich uczniów wejściem, wspólnym sekretariatem, biblioteką, pokojem nauczycielskim, świetlicą itp. Takie warunki organizacyjne bardzo utrudniały prowadzenie procesu dydaktyczno - wychowawczego zarówno w jednej, jak i w drugiej szkole. W związku z powyższym od roku 2000/01 nastąpiło totalne oddzielenie obydwu szkół. Obecnie w dalszym ciągu Szkoła Podstawowa i Gimnazjum mieszczą się 
          w tym samym budynku, jednakże z możliwie odrębnymi gabinetami: dyrektora, pedagoga, pokojem nauczycielskim, sekretariatem i wszystkimi klaso-pracowniami.
          Okres ten to również całkowite zmiany warunków materialnych i lokalowych placówki. Przede wszystkim 1.09.1997 roku nastąpiło wojewódzkie otwarcie nowej, na wskroś nowoczesnej szkoły podstawowej, która została wyposażona w nowy sprzęt i najnowszej generacji pomoce dydaktyczne. Architektura budynku szkolnego umożliwiała jego podział na 3 bryły. Jedna z nich przeznaczona dla dzieci w wieku młodszoszkolnym (klasy 0 - III), druga bryła dla dzieci starszych (klasy IV-VIII), a trzecia to gabinety dyrektorów, kuchnia, świetlica i archiwum szkolne. Na poniższym zdjęciu widać budynek szkolny w całej jego okazałości.

          Jednak nie do końca ta piękna szkoła była "ukończona". Nie było sali gimnastycznej, która w pełni umożliwiałaby rozwój kultury fizycznej wśród dzieci i młodzieży oraz pracowni komputerowej pozwalającej łączyć się ze światem.
          Dzięki unijnym środkom finansowym i przedsiębiorczości burmistrza odbiór pracowni komputerowej odbył się 15 listopada 2005 roku. Radość z posiadania pracowni widać na twarzach pierwszych zalogowanych użytkowników sprzętu.

                           

          Natomiast uroczyste otwarcie  sali odbyło się w grudniu też 2005 r. Uroczystość prowadziły Dyrektor Szkoły Podstawowej Barbara Wiktorzak i Dyrektor Gimnazjum Maria Kędziora. Przecięcia wstęgi dokonali Członek Zarządu Województwa Warmińsko – Mazurskiego Pan Andrzej Ołtuszewski, Wiceprzewodniczący Sejmiku Wojewódzkiego Pan Wojciech Szadziewicz, Burmistrz Morąga Pan Tadeusz Sobierajski i Sołtys Żabiego Rogu Pan Roman Sawera.

                       

          06.06.2008 r. w naszej szkole odbyła się szczególna uroczystość a mianowicie nadanie szkole imienia Ireny Kwinto i wręczenie sztandaru.
          Odsłonięcia tablicy pamiątkowej dokonali Dyrektor Szkoły Barbara Wiktorzak i Burmistrz Morąga Tadeusz Sobierajski.

                                 

          Rok szkolny 2017/18 to rok wprowadzenia kolejnej reformy oświatowej, która zmienia strukturę szkół w Polsce.
          Od 1 września szkoła podstawowa będzie trwała 8 lat, a gimnazja będą wygaszane.
          W naszej szkole zaszła dodatkowa zmiana, a mianowicie Pani Dyrektor Barbara Wiktorzak po 25 latach kierowania szkołą przeszła na emeryturę. Od 1 września 2017 roku urząd ten piastuje Pani Małgorzata Tolak.


        • Nagłówek

        • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

          Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.