• SZKOŁA WIERNA DZIEDZICTWU

„Szkoła Wierna  Dziedzictwu”

W roku szkolnym 2017/2018 nasza szkoła bierze udział w projekcie edukacyjnym: „Szkoła Wierna  Dziedzictwu”.

Celem uczestnictwa jest uzyskanie Certyfikatu  przyznawanego   przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty. Głównym założeniem projektu  jest rozszerzenie. przybliżenie i pogłębienie wiedzy o własnym regionie, jego historii, środowisku naturalnym, kulturowym i społecznym  oraz kształcenie postawy lokalnego patriotyzmu.

Projekt  edukacyjny opiera się na następujących celach :

1. Kształtowanie postaw patriotycznych oraz tożsamości narodowej.
        2. Kultywowanie tradycji  i rozwijanie zainteresowań zwyczajami, dziedzictwem kulturowym „małej ojczyzny”.
        3. Kształtowanie poczucia przynależności do rodziny, środowiska lokalnego, społeczności szkolnej, regionu, kraju.
        4. Upowszechnienie wiedzy historycznej, poznanie walorów przyrodniczych naszego kraju.
        5. Rozbudzanie zainteresowania najbliższą okolicą, jej przeszłością i teraźniejszością.
        6. Rozwijanie aktywnego uczestnictwa w wydarzeniach społecznych i kulturalnych na poziomie lokalnym, regionalnym i państwowym.
        7. Nabywanie umiejętności właściwych zachowań w stosunku do wytworów kulturowych naszych przodków.

PLAN DZIAŁAŃ

AKCJE W SZKOLE

1. Konkurs plastyczny: " KATYŃ- PAMIĘTAMY"   czytaj
        2. Konkurs plastyczny: " ORZEŁ BIAŁY- NASZA DUMA"   czytaj
        3. Konkurs historyczny: "Pamięć o Katyniu kształtuje nasze dziedzictwo” czytaj
        4. W ramach obchodów 100-lecia niepodległości Polski uczniowie klas III – ich / gimnazjum / uczestniczyli w wojewódzkim konkursie pt. „ 100 życiorysów uczniów i nauczycieli  na 100 – lecie Niepodległej– wzory osobowe godne naśladowania ”, którego organizatorem była Warmińsko – Mazurska Biblioteka Publiczna w Olsztynie.

Autorzy prac pisemnych za godnych  naśladowania, których pasja i postawa pedagogiczna

oraz zasługujący na miano wzorca osobowego nauczyciela uznali p. Natalię Kur i p. Katarzynę Steffen-Białek.

Uczniowie biorący udział w konkursie:

• Julia Malinowska, Marta Majewska, Amelia Wiśnik, Radosław Malinowski, – kl. IIIb gimnazjum
        • Marta Hochherz, Marzena Mozol, Maria Kobylańska, Patrycja Zaniewska, Hubert Pieniążek, Dominik Sowiński – kl. IIIa  gimnazjum

Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi pod koniec czerwca. Uczniom dziękujemy za udział  w konkursie a  nauczycielom gratulujemy wyróżnienia.

CERTYFIKAT: "SZKOŁA WIERNA DZIEDZICTWU"

9 listopada 2018 roku w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie Szkoła Podstawowa w Żabim Rogu wraz z jej filią w Bramce została wyróżniona certyfikatem „Szkoła Wierna Dziedzictwu”. W bieżącym roku szkolnym na 187 złożonych wniosków zostało wyróżnionych 76 szkół i placówek edukacyjnych województwa warmińsko-mazurskiego. Dzięki podjętym oraz zrealizowanym różnorodnych  działań nauczycieli naszej szkoły znaleźliśmy się na wysokim 20 miejscu wśród wszystkich nagrodzonych certyfikatem instytucji edukacyjnych. Certyfikaty przyznawane są za podejmowanie zintegrowanych działań służących kształtowaniu tożsamości narodowej, wzmacnianiu poczucia przynależności do określonej wspólnoty oraz rozwijanie kreatywnego uczestnictwa społeczności szkolnej w wydarzeniach kulturalnych i społecznych w przestrzeni lokalnej i państwowej.

Podziękowania oraz wyróżnienie od Wicekuratora Oświaty Wojciecha Cybulskiego odebrała dyrektor szkoły Małgorzata Tolak.