Klasa I w bibliotece
W piatek 27 września w bibliotece gościliśmy naszych pierwszaków na uroczystym pasowaniu na czytelnika. Na początku uczniowie poznali zasady obowiązujące w bibliotece. Wykonali samodzielnie spersonalizowane zakładki do książek. Następnie odbyła się uroczysta obietnica przypieczętowana dłonią i uroczyste pasowanie. Na koniec były prezenty w postaci pięknych książek.
2
Międzynarodowego Dzień Języka Ojczystego
21 lutego to Międzynarodowego Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji biblioteka szkolna zaprosiła uczniów do zabawy. Na chętnych czekały w zakamarkach w całej szkole językowe i literackie zadania ukryte pod kodami qr.Uczniowie, korzystając z internetowych aplikacji, wykonywali je. Zabawa dostarczyła sporo emocji, przy okazji pozwoliła przećwiczyć wiele kompetencji kluczowych.
Zakochaj się w książkach
14 lutego 2023 po raz kolejny w bibliotece szkolnej z okazji walentynek przeprowadzono akcję czytelniczą "Zakochaj się w książkach". Uczniowie mieli okazję wziąć udział w walentynkowej lekcji bibliotecznej, układali trimino, w którym należało dopasować bajkowe pary zakochanych oraz wykonywali walentynki według własnego projektu. Tego dnia na czytelników czekała w bibliotece wyjątkowa atmosfera: romantyczna muzyka, wystawa książek o miłości i walentynkowa dekoracja. Wypożyczający zostali obdarowani słodkim serduszkiem. To był niezwykły dz
Popołudnie z "Opowieścią wigilijną"
14 grudnia klasa 7 wzięła udział w kolejnym lekturowym wydarzeniu w bibliotece. Na uczniów czekało mnóstwo atrakcji: zabawy, quizy online, konkursy z nagrodami i poczęstunek. Zebrali się tu prawdziwi eksperci od tej obowiązkowej lektury. Mamy nadzieję, że wiedza którą się wykazali pozostanie z nimi aż do egzaminu.
Popoludnie_z_Opowiescia_wigilijna.mp4
Z HYMNEM MI DO TWARZY
Z HYMNEM MI DO TWARZY to kolejny escape room, który odbył się w naszej bibliotece 15 listopada. Tym razem klasa 7 musiała się wykazać ogromną wiedzą o naszym hymnie narodowym. Sekretny kod pozwolił otworzyć skrzynię ze skarbami (nieznane strofy hymnu oraz niespodzianki). Te niecodzienne zajęcia zawdzięczamy klasie 8, która wzięła udział w projekcie eTwinning i stworzyła razem z uczniami z całej Polski zadania do tego escape roomu. Nauka i świetna zabawa - to lubimy najbardziej.
Lekturowe wydarzenie
Po raz kolejny Biblioteka Szkolna w Żabim Rogu zaprosiła uczniów na lekturowe wydarzenie. Kolejny raz udowodniliśmy, że czytanie lektur może być ciekawym przeżyciem, jeśli czytamy wspólnie, w niecodziennej atmosferze, przy mleczku i ciasteczkach (przy "Dziadach" to niezbędne).
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
Październik- Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych jest wspaniałą okazją, aby spotkać się z naszymi czytelnikami, 11 października w biliotece gościliśmy klasę 1. Dzieci samodzielnie wykonały misiowe zakładki do książek oraz wysłuchały opowiadań o Koszmarnym Karolku.
Klasa_1_w_bibliotece(1)(2).mp4
Poszukiwacze skarbów
28 października klasa 4 w bibliotece stała się grupą poszukiwaczy skarbów, powtarzała w ten niecodzienny sposób wiadomości o lekturze. Zamiast tradycyjnej powtórki o lekturze na dzieci czekał escape room. W skrzyni czekały niespodzianki, ale tylko na tych, którzy odkryli sekretny kod do kłódki.
Biblioteczny_escape_room-1.mp4
Zakochaj się w książkach - walentynkowa akcja promująca czytanie
Literkowe zabawy.
Trzeci etap kampanii „Mała książka – wielki człowiek” został przygotowany z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania.
Projekt „Mała książka – wielki człowiek” realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.
15 lutego 2021 klasa pierwsza wzięła udział w lekcji bibliotecznej „Literkowe zabawy” przeprowadzonej w ramach tej akcji. Dzieci wycinały kolorowe literki, z których układały wyrazy. Następnie ułożyły swoje imiona i przykleiły na kartki, które zdobią od dziś naszą bibliotekę. Na zakończenie każde dziecko otrzymało wyprawkę:
- „Pierwsze
abecadło” – antologia tekstów najlepszych polskich autorów dziecięcych,
m.in.: M. Musierowicz, A. Onichimowskiej, R. Kosika, A. Fredry, J.
Twardowskiego, Terakowskiej i innych, w opracowaniu graficznym
wybitnej ilustratorki Iwony Chmielewskiej;
- „Książką
połączeni, czyli uczymy się czytać razem” – broszura, która jest
poradnikiem dla rodziców i opiekunów podpowiadającym, jak wspierać
dziecko w nauce czytania, jak również zbiorem pomysłów na zabawy
dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki;
- Kreatywny
alfabet – plakat z literami do wycinania, który ma wspomóc
naukę alfabetu i czytania.
- „Pierwsze
abecadło” – antologia tekstów najlepszych polskich autorów dziecięcych,
m.in.: M. Musierowicz, A. Onichimowskiej, R. Kosika, A. Fredry, J.
Twardowskiego, Terakowskiej i innych, w opracowaniu graficznym
wybitnej ilustratorki Iwony Chmielewskiej;
PAŹDZIERNIK- MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH
Urodziny Kubusia Puchatka
14 października dokładnie 94 lata temu pierwszy raz została wydana książka A. Milne o przygodach Kubusia Puchatka. Z tej okazji biblioteka szkolna przygotowała dla najmłodszych czytelników zajęcia biblioteczne. Było wspólne czytanie przygód Kubusia Puchatka, następnie odbyły się zabawy i quizy z wykorzystaniem tablicy interaktywnej. Najmłodsi wykazali się wiedzą na temat bohaterów Stumilowego Lasu. Uczniowie kolorowali podobizny Puchatka, a na koniec każde dziecko otrzymało upominek w postaci zakładki do książek, które wykonały panie bibliotekarki.
Zabawa czytelnicza
Drodzy Uczniowie!
Zapraszamy Was serdecznie do wspólnej zabawy czytelniczej.
Odbierzcie w bibliotece swoja kartę wzorowego czytelnika.
Za każdą wypożyczoną i przeczytaną książkę
dostaniecie na kartę emotkę.
Każdy, kto uzbiera komplet znaczków otrzyma nagrodę niespodziankę.
Święto Pluszowego Misia
Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia w bibliotece przy Szkole Podstawowej im. Ireny Kwinto w Żabim Rogu odbyły się spotkania z Misiem dla uczniów kl. I-III. Dzieci poznały historię powstania maskotki, obejrzały prezentację multimedialną, która przedstawiła najbardziej znane i lubiane misie w literaturze. Na spotkaniu nie zabrakło głośnego czytania książek z „Misiowej biblioteczki”. Obchody tego nietypowego święta to pretekst do propagowania czytelnictwa oraz integracji przy wspólnym wykonywaniu zakładek do książek i prac plastycznych związanych z misiem. Za dekorację biblioteki posłużyły prace plastyczne uczniów oraz wystawa pluszaków.
Kalendarze: Trochę kultury… z lektury!
Zasady konkursu dla czytelników biblioteki publiczno- szkolnej w Żabim Rogu:
Czytelnicy wypożyczając zbiory wypełniają kupon, wpisując numer karty bibliotecznej i numer zbioru. Jeśli wypożyczą 3 książki mogą wypełnić 3 kupony do każdej książki po jednym. Kupony wrzucają do urny. Zabawę rozpoczynamy od poniedziałku 27 listopada. Co tydzień w piątek będzie losowanie jednego kalendarza. Czyli co tydzień nowa zabawa i tak przez 5 tygodni, bo tyle jest kalendarzy do rozdania. Zapraszam czytelników do brania udziału w zabawie oraz wypożyczania większej liczby książek, bo wtedy, bo można wtedy wypełnić więcej kuponów i zwiększyć szanse na wygraną.