• Trzymaj Formę

     • W realizację programu "Trzymaj Formę" zaangażowano całą społeczność szkolną. Uczniowie wszystkich klas wykonali plakaty o charakterze profilaktycznym. Odbyło się spotkanie z dietetykiem p. Małgorzatą Leśnikowską, która w czasie wykładu przedstawiła rodzicom i nauczycielom główne zasady prawidłowego żywienia oraz najczęstsze błędy, jakie popełniamy w naszej diecie. Uczestnicy spotkania otrzymali  materiały edukacyjne.

     • Wyróżniona w konkursie

     • Chętni uczniowie z klas IV na lekcjach plastyki wzięły udział w VIII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pod hasłem "BEZPIECZNIE NA WSI MAMY - UPADKOM ZAPOBIEGAMY". Praca Tosi Łęckiej widoczna na jednym ze zdjęć spośród 1500 innych zdobyła wyróżnienie. W związku z tym na 18 maja 2018 r. Antonina Łęcka wraz z rodzicami została zaproszona przez organizatora konkursu plastycznego Kasę Ubezpieczenia Rolniczego do Olsztyna na galę rozdania nagród. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

     • Klasa IV B po lekcjach...

     • 16.05.2018 r. klasa IV B postanowiła spotkać się po lekcjach. Uczniowie zaprosili także swoich rodziców i panią dyrektor Małgorzatę Tolak. Dzieciom czas upłynął bardzo szybko na różnych zabawach a rodzicom na rozmowach przy kawie. Szkoła po lekcjach jest całkiem inna, co widać na zdjęciach w albumie fotograficznym.

     • Czysty Żabi Róg – Czysta Polska

     • Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Ireny Kwinto w Żabim Rogu wzięli udział w akcji pt. „Czysty Żabi Róg – Czysta Polska”. Działanie to zorganizowano we współpracy ze środowiskiem lokalnym, czyli sołtysem p. Mirosławą Małą, która też wzięła w niej czynny udział.

      Klasy IV – VII na lekcjach plastyki wykonali plakaty i transparenty, które mają zachęcać do dbania o środowisko naturalne i skłaniać mieszkańców do wyrzucania odpadów do odpowiednich pojemników i koszy oraz nie zaśmiecać wiejskiej plaży.

      9 maja 2018 r. klasa IV B i uczniowie ze świetlicy profilaktyczno – wychowawczej zainstalowali te plakaty w miejsca szczególnie narażone na zaśmiecanie, które wskazała p. sołtys Mirosława Mała.

      Uczniowie - delegaci poszczególnych miejscowości (Bramka, Bożęcin, Zawroty, Wilnowo, Gubity, Żabi Róg – Fabryka) umieszczą transparenty w swoich miejscowościach.

      Wszyscy uczniowie obiecali dbać o środowisko, które jest wspólnym dobrem wszystkich ludzi, ale wszyscy ludzie też powinni dbać o środowisko i nie zaśmiecać go.

      Kamila Jastrzębowska-Świerczyńska i Roma Olszewska

     • "Mali Wielcy Odkrywcy" w Toruniu

     • W dniu 8.05.2018r. uczniowie naszej szkoły, biorący udział w drugiej edycji projektu MALI WIELCY ODKRYWCY, udali się na wycieczkę do Torunia. W mieście Mikołaja Kopernika dzieci zostały zaproszone na warsztaty laboratoryjne, podczas których przeprowadziły doświadczenia chemiczne, a także wykonały własne wielobarwne świeczki. Miały też okazję  zobaczyć, jak kiedyś czerpano papier, wykonać własne 'średniowieczne' wizytówki prawdziwym gęsim piórem, a także upiec tradycyjne toruńskie pierniki. Podczas gdy ciasteczka rumieniły się w piecu, nasi Mali Wielcy Odkrywcy wzięli udział w lekcji historycznej dotyczącej życia Słowian i początków państwa polskiego, a następnie zwiedzili toruńską starówkę.

      Był to dzień pełen wrażeń, dzieci wróciły zmęczone, ale bardzo zadowolone.

     • "MŁODY PIŁKARZ ŻABI RÓG"

     • 30 kwietnia nasi najmłodsi uczniowie mieli okazję uczestniczyć w treningu przygotowanym przez profesjonalną szkółkę piłkarską "Młody Piłkarz", zajmującą się szkoleniem chłopców i dziewcząt od 4 do 16 roku życia. Dzieci brały udział w ogólnorozwojowych zajęciach oraz meczu piłki nożnej, które miały na celu zachęcenie dzieci do czynnego uprawiania sportu oraz zaszczepienia u nich żyłki sportowej.

     • Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

     • 30 kwietnia w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791 roku. W przedstawieniu wzięli udział uczniowie klas V i VI oraz II b gimnazjum. Chór prowadzony przez panią M. Kowalską zaśpiewał znane pieśni patriotyczne: „ Rotę”, „ Witaj majowa jutrzenko” i „ Rozkwitały pąki białych róż”. Uczniowie szkoły poznali jedną z wielu tragicznych kart z historii narodu i państwa polskiego – okres rozbiorów.

      Konstytucja uchwalona w 1791 roku była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą o szczególnym znaczeniu dla państwa i własnego narodu. Jednak nie uratowało to Polski przed utratą niepodległości na 123 lata.

      Apel został przygotowany przez nauczycieli: p. E. Przybylską, p. J. Wilka i p. P. Górę.  

     • Koncert muzyczny

     • 30.04. 2018 uczniowie klas 0-III uczestniczyli w koncercie muzycznym, pt. "Spotkanie z Janem  Brzechwą". Mieli możliwość przypomnienia sobie wierszy tego autora, wcielić się w bohaterów występujących w utworach, np. w kaczkę dziwaczkę, kwokę, suma czy skarżypytę. Mogli wspólnie zaśpiewać lub wysłuchać w wersji muzycznej niektórych utworów tego poety. Było przy tym dużo śmiechu i zabawy.

     • "Dni Otwarte" w Morągu

     • 25 kwietnia gimnazjaliści odwiedzili Zespół Szkół Licealnych, Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących oraz Fabrykę Mebli Taranko

     • Wyjazd edukacyjny do Olsztyna

     • Wyjazd edukacyjny do Olsztyna.

      Wycieczka do Olsztyna w ramach projektu „MALI WIELCY ODKRYWCY” odbyła się  19  kwietnia 2018 roku. Brało w niej udział 42 uczniów z SP Żabi Róg.

      Do Olsztyna przyjechaliśmy o godz. 9.30. Wycieczkę rozpoczęliśmy od wizyty w olsztyńskim  Obserwatorium Astronomicznym,   gdzie wysłuchaliśmy opowieści o Mikołaju Koperniku, jego pracy i odkryciach. Mogliśmy obejrzeć przyrządy, którymi posługiwał się obserwując niebo. Następnie oglądaliśmy wystawę meteorytów, które spadły na Ziemię z kosmosu. Mieliśmy też możliwość obejrzenia Słońca przez olbrzymi teleskop. Po zwiedzeniu wystawy weszliśmy na taras widokowy, skąd podziwialiśmy panoramę Olsztyna.  Następnie udaliśmy się do Planetarium, gdzie obejrzeliśmy projekcję „Słońce, Księżyc, Ziemia”.      

      Po obiedzie udaliśmy się na Olsztyńską Starówkę, gdzie oglądaliśmy kamienice,   rynek i zamek. Spacer udał się, ponieważ dopisała nam pogoda i humory.  Nie zapomnieliśmy o kupieniu pamiątek. Z Olsztyna wyjechaliśmy o godzinie 15.00.

     • DOBRA PRAKTYKA w naszej szkole

     • Dnia 27 marca br. w naszej szkole uczniowie klasy 2 b gimnazjum w ramach tzw. dobrej praktyki pedagogicznej, mieli okazję zintegrować się z najmłodszymi dziećmi naszej placówki. Uczestniczki grupy czytelniczej Zaczytani w ramach projektu gimnazjalnego pt. I ty możesz zostać literatem. Piszemy i ilustrujemy bajkę dla dzieci, napisały bajeczkę skierowaną do dzieci w wieku 3-5 lat. Projekcja bajeczki miała miejsce w sali informatycznej, do której uczniowie przyprowadzili przedszkolaki. W dalszej części spotkania, dzieci zostały odprowadzone przez uczniów do przedszkola, gdzie wspólnie w ramach integracji i opieki nad najmłodszymi kolorowali postacie z bajki. Dla przedszkolaków w szczególności było to bardzo wielkie przeżycie, a gimnazjalistów nauczyło tego, jak bardzo ważne są dobra relacja, odpowiedzialność i opieka nad młodszymi.

      Elżbieta Przybylska i Kamila Jastrzębowska-Świerczyńska

     • Konkurs ortograficzny

     • 7 IV 2018 r., jak co roku nasza szkoła wzięła udział w miejsko-gminnym konkursie ortograficznym klas III  zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr. 2 w Morągu. Reprezentował nas uczeń klasy III - Jakub Ged. 18 uczniów zmagało się z zadaniami ortograficznymi. Organizatorzy przyznali, że uczniowie prezentowali wysoki poziom swych umiejętności, bo zadania nie były łatwe.  Nasz uczeń wywalczył dzielnie wyróżnienie, które było wynikiem tylko o 2 punkty niższym od III miejsca. Brawo.  Danuta Niewińska 

     • Warsztaty plastyczne z rodzicami w kl. „0”

     • Tuż przed Świętami Wielkanocy odbyły się zajęcia plastyczne z udziałem dzieci i rodziców pt.” „Kartka wielkanocna”.

      Celem spotkania było zaprojektowanie i wykonanie kartki wielkanocnej. Do dyspozycji był kolorowy papier, klej, elementy świątecznej dekoracji związane z symbolami wielkanocnymi.

      Podczas wykonywania kart, rodzice wraz z dziećmi wykazali się pomysłowością i kreatywnością. Z przygotowanych materiałów powstało wiele efektownych prac.

      Wśród uczestników warsztatów panowała miła, świąteczna atmosfera i chęć wymiany pomysłami.

       Po zakończeniu zajęć, część kart zawisła na klasowej wystawie, a pozostałe zostały przeznaczone do wysłania świątecznych życzeń.

     • Konkurs historyczny: „Pamięć o Katyniu kształtuje nasze dziedzictwo”.

     • „ KATYŃ … OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA”.

      26 marca 2018 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Olsztynie w wojewódzkim konkursie historycznym „Pamięć o Katyniu kształtuje nasze dziedzictwo”.

      Celem konkursu jest kształtowanie świadomości i postaw patriotycznych młodego pokolenia oraz pogłębienie wiedzy o historii Polaków, którzy zginęli w Związku Radzieckim podczas

      wojny światowej.

      Organizatorem konkursu były następujące instytucje:

      1. Kuratorium Oświaty,
      2. Stowarzyszenie Rodzina Katyńska,
      3. Instytut Pamięci Narodowej – Delegatura w Olsztynie.

      Wszystkich uczestników konkursu dokonując jego otwarcia powitali między innymi:

      - Wojewoda Warmińsko-Mazurski Pan Artur Chojecki

      - Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty Pan Krzysztof Marek Nowacki

      - Naczelnik Delegatury IPN w Olsztynie Pan Karol Sacewicz

      W pierwszym etapie konkursu – szkolnym – udział wzięli uczniowie klasy VI, którzy wcześniej na zajęciach historii poznali jedną z tragiczniejszych kart narodu polskiego podczas ostatniej wojny.

      Zwycięzcami etapu szkolnego, którzy uczestniczyli w II etapie – wojewódzkim były:

      • Marta Czajka
      • Maria Graczyk
      • Julia Klepczyńska.

      W konkursie rywalizowali uczniowie z 11 szkół podstawowych naszego województwa. Trzeba było rozwiązać test składający się z 10 zadań o różnorodnym stopniu trudności.

      Wyniki konkursu poznamy dopiero w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

       

     • „Jak dbać o naszych pupili?”- zajęcia z zoopsychologiem w kl. „0”

     • Podczas realizacji tematu kompleksowego „Nasi milusińscy” do grupy dzieci z klasy „0” zawitała mama Adasia – pani Kasia, która wykonuje zawód zoopsychologa - behawiorysty psów.

      Tym razem na zajęciach dzieci poznały Huzara z Szerokiego Boru, słynnego medalistę rasowych wystaw psów. Dzieci mogły obejrzeć puchary i medale zdobyte przez Huzara w Niemczech i Rosji.

      Dzieci dowiedziały się od pani Kasi w jaki sposób należy dbać o psa by w przyszłości mógł zaprezentować się na wystawie. Przedszkolaki za pomocą specjalnych narzędzi, w asyście zoopsychologa, mogły sprawdzić uzębienie psa, wyczesać sierść, obciąć paznokcie, a także zadbać o jego higienę uszu. Oprócz tego, Huzar na zajęciach wykazał się posłuszeństwem w stosunku do swojej trenerki i zademonstrował wiele zabaw w ruchu.

      Na koniec zajęć dzieci w ramach podziękowania złożyły na ręce Pani Kasi laurkę.

      Tekst i zdjęcia: Ilona Pieniak

     • Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”

     • W dniu 21 marca 2018 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Morągu odbyły się eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”–  etap gminny.

      Naszą szkołę w konkursie reprezentowali: Maciej Gajcy – kl. IV b, Weronika Sadowska – kl. VI, Natalia Kania – kl. II b – oddział gimnazjalny, Julia Sobiech – kl. II a – oddział gimnazjalny

      Uczestnicy konkursu musieli wykazać się szeroką wiedzą między innymi z zakresu:

      • zasad udzielania pierwszej pomocy;
      • zasad ewakuacji ludzi i ich mienia;
      • znajomości sprzętu ratowniczo-gaśniczego i urządzeń przeciwpożarowych;
      • organizowania i prowadzenia akcji ratowniczej;
      • organizacji i zadań straży pożarnej.

      Wszystkim uczniom dziękujemy za przygotowanie się i udział w bardzo trudnym turnieju.

     • Ptasia wiosna

     • Jak co roku zgodnie z tradycją przywitaliśmy wiosnę spotkaniem z leśnikiem i po raz pierwszy z sokolnikiem. Pani leśnik z Nadleśnictwa Dobrocin opowiadała uczniom ciekawostki związane z wiosną w lesie. Pan sokolnik zrobił wśród naszych uczniów i nauczycieli furorę. Ptaki, które ze sobą przywiózł - sowę śnieżną, jastrzębia, sokoła szczegółowo przedstawił oraz pokazał, jak można wyszkolić te ptaki. Gdyby nie ognisko i kiełbaski nad jeziorem z panią sołtys to moglibyśmy go słuchać i oglądać pokazy tych ptaków przez cały dzień. Wiosna przywitała nas słonecznie i pogodnie. Teraz czekamy na wyższą temperaturę.

     • Wycieczka do Gdyni

     • 20 marca 2018 roku w ramach programu Kreatywność na TAK odbyła się wycieczka do Gdyni.

      W Gdyńskim Akwarium wzięliśmy udział w lekcjach biologii i chemii.

      Lekcja nr 1 - Anatomia ryby

      Wysłuchaliśmy  wykładu oraz obejrzeliśmy  prezentację o budowie oraz klasyfikacji ryb, następnie udaliśmy  się do laboratorium na zajęcia praktyczne, wykonywaliśmy  sekcję śledzia i opisywaliśmy  jego budowę.

      Lekcja nr 2– Rekiny

       Wysłuchaliśmy  wykładu oraz obejrzeliśmy  prezentację o rekinach, następnie udaliśmy się do laboratorium na zajęcia praktyczne. Oglądaliśmy pod mikroskopem zęby, skórę oraz jaja rekina. Po zajęciach w piwnicy mogliśmy obejrzeć rekiny hodowane w akwarium.

      Zajęcia nr 3 – Chemia wody.

       Obejrzeliśmy  prezentację na temat wody w Bałtyku. Po wykładzie odbyły się zajęcia praktyczne, w laboratorium  za pomocą odczynników badaliśmy skład wody.

     • Podsumowanie akcji UNICEF

     • W tym roku  po raz kolejny przyłączyliśmy się do ogólnopolskiego projektu UNICEF.

      Organizując zimową imprezę,  zbieraliśmy fundusze, które wspomogą dzieci w kraju od 6 lat ogarniętym wojną.

      Celem projektu „Spraw, aby dzieci z Syrii przetrwały zimę” było:

      •      Pokazanie jak wojna wpływa na życie dziecka
      •      Kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy zaangażowania społecznego,
      •      Zebranie środków finansowych na zapewnienie ciepłych ubrań i kocy dla dzieci z Syrii.

      19 marca w szkole odbyła się impreza, podczas której szkolny teatr wystawił sztukę „Śpiąca królewna”, następnie uczniowie, korzystając z materiałów nadesłanych przez UNICEF,  zapoznali wszystkich z sytuacją dzieci w Syrii. Na koniec zorganizowano kiermasz słodkości, z którego dochód przekazany został na konto UNICEF. Zebraliśmy kwotę 202 zł. Wszystkim darczyńcom DZIĘKUJEMY!