• „STOP HEJT”- Weź ze sobą miłe słowo i podaj dalej

     • „STOP HEJT”- Weź ze sobą miłe słowo i podaj dalej

      STOP HEJT- „Weź ze sobą miłe słowo i podaj dalej” to akcja   przygotowana przez uczniów naszej szkoły pod opieką p. A. Langowskiej. Jej celem było przekazanie odrobiny wzajemnej sympatii i życzliwości oraz wywołanie uśmiechu na ustach innych. Tego dnia w różnych miejscach szkoły były porozwieszane plakaty, do których  dołączone były  tekściki, które uczniowie mogli osobiście oderwać i przekazać innej osobie.

              Dzięki akcji, uczniowie kształtowali życzliwą i serdeczną postawę wobec wszystkich ludzi; przypominała, że życzliwość, uprzejmość, dobro, przyjaźń to cenne wartości w kontaktach z innymi i nie powinniśmy o tym zapominać na co dzień.

       

     • 27 Finał WOŚP w naszej szkole

     • Szkolne Koło Wolontariatu włączyło się w akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Członkowie koła wraz z opiekunką Katarzyną Żurawską zorganizowali loterię fantową. Pomysł cieszył się dużym zainteresowaniem:) Zebraliśmy aż 700 zł. :)

     • Przedświąteczny czas...

     • W tym roku ostatni tydzień przed Świętami Bożego Narodzenia był bogaty
      w wydarzenia wprowadzające nas w świąteczny nastrój.
      Najpierw 19. 12. 2018 r. na świetlicy wiejskiej odbyło się, tradycyjnie już, spotkanie opłatkowe dla mieszkańców Żabiego Rogu, wzbogacone wystawionymi przez klasę VII jasełkami oraz kolędami w wykonaniu klasy IV a. Natomiast 21. 12. 2018r. spotkanie świąteczne odbyło się w naszej szkole. Uczniowie obejrzeli jasełka, a następnie w klasach składali sobie życzenia i śpiewali kolędy. Tym razem występ kolędą urozmaiciła klasa IV b.

      Dziękujemy rodzicom uczniów klasy siódmej za zaangażowanie się w występy i pomoc w przygotowaniu strojów.

     • "DBAM O MÓJ Z@SIĘG"

     • Uczniowie z klas I-III , IV i VIII Szkoły Podstawowej w Żabim Rogu wzięli udział projekcie" Idą święta, nie o SMS-ie, lecz o kartce pamiętaj" organizowanym przez Fundację "DBAM O MÓJ Z@SIĘG". Celem był powrót dotradycji wysyłania pocztówek a nie sms-ów z życzeniami świątecznymi. Maluchy z klasy I wzięli pocztówki do domu, aby wspólnie z rodzicami wypisać i wysłać je do najbliższych. Natomiast pozostali uczestnicy na zajęciach układali życzenia i wypisywali adresy. Wszyscy chętnie wzięli udział w zabawie.

      A. Kosecka

     • Kolęduje Tobie serce moje

     • Uczniowie klas I-III przygotowali przedstawienie jasełkowe pod tytułem "Kolęduje Tobie serce moje", na które zostali zaproszeni rodzice i uczniowie  oddziału przedszkolnego i "0" oraz pozostali uczniowie z kl. I-III wraz z nauczycielami. Przed stajenką przeszedł korowód  postaci bajkowych, którym towarzyszyły kolędy śpiewane przez uczennice z klasy III i małych aktorów. Rodzice byli bardzo wzruszeni, nagradzając uczniów gromkimi brawami. Pani Dyrektor podziękowała małym artystom i złożyła wszystkim życzenia.

      Anna Kosecka, Malwina Kosecka, Marzena Kowalska

     • „Jezus Zbawicielem wszystkich narodów”- jasełka w kl.”0”

     • Tuż przed świętami Bożego Narodzenia w kl. „0” odbyło się przedstawienie jasełkowe pt. „Jezus Zbawicielem wszystkich narodów”.

      Dzieci włożyły dużo starań by zaprezentować przed swoimi rodzicami fabułę narodzin Jezusa. Tym razem do miasteczka, w którym narodził się Zbawiciel, oprócz aniołów, pasterzy i trzech króli przybyli również zwierzęta oraz dzieci z różnych krajów.

      Wspaniali aktorzy w charakterystycznych strojach wywarli na publiczności ogromne wrażenie. Wyśpiewywane kolędy i pastorałki podkreślały klimat wydarzeń z Betlejem. Scena w której Józef szukał miejsca do narodzin Jezusa, wywołała u niejednego widza wzruszenie.

      Na koniec przedstawienia przedszkolaki złożyły swoim rodzicom najserdeczniejsze życzenia świąteczne oraz noworoczne. Ku zaskoczeniu rodziców, dzieci obdarowały ich również samodzielnie wykonanymi prezentami.

      Starania włożone w przygotowanie przedstawienia docenił także św. Mikołaj. Pomimo ogromu pracy, zdążył przesłać przedszkolakom zasłużone prezenty oraz multimedialny list produkcji "Elfi”, który zrobił na dzieciach ogromne wrażenie. 

     • „(NIE)SZCZEGÓLNE WYRÓŻNIENIE W WOJEWÓDZTWIE”.

     • W czerwcu ubiegłego roku szkolnego uczniowie klas III gimnazjum w ramach realizacji zadań związanych z uzyskaniem przez naszą szkołę certyfikatu „Szkoła Wierna Dziedzictwu” uczestniczyła w wojewódzkim konkursie „100 życiorysów uczniów i nauczycieli na 100 – lecie Niepodległej – wzory osobowe godne naśladowania”.

      Zadanie konkursowe polegało na opisaniu przez uczniów sylwetki wybranego nauczyciela, który swoją postawą i zaangażowaniem w nauczaniu i pracy wychowawczej oraz aktywnością w rozwijaniu swoich pasji są dla innych wzorem do naśladowania.

      Komisja konkursowa wyłoniła 20 najciekawszych prac, wśród nich wyróżniono opis  pani Katarzyny Steffen-Białek oraz jego autorów:   Julię Malinowską, Martę Majewską, Amelię Wiśnik.

      Wyróżnione i nagrodzone prace pisemne zostały wydane drukiem w książce „Dar dla Niepodległej. Być wzorem dla innych”.

      Dla ciekawych i zainteresowanych opisem pani Katarzyny Steffen-Białek  życzymy przyjemnej lektury.

      Opiekunem merytorycznym konkursu był Jerzy Wilk – nauczyciel historii.`

     • Festiwal Piosenki Czerwonokrzyskiej

     • 23 XI 2018r. odbył się w Morągu XXI Festiwal Piosenki Czerwonokrzyskiej. Wyjazd na ten konkurs był wielkim sukcesem gimnazjalistek naszej szkoły.

      Duet: Kasia Dresner i Nikola Raszczyk zajęły I miejsce, a zaśpiewały piosenkę pt. „Obiecuję”. Natomiast nasz zespół wokalny „Nadzieja” zaśpiewał piosenkę: „Kiedy nie ma w nas miłości” i zajął II miejsce w konkursie.

      Uczennice przygotowała do występu katechetka Teresa Moskal.

     • „ Narodowe czytanie"

     •     W 2018 roku przeżywamy 100-rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Dzieła pisarzy i poetów ówczesnych czasów kształtowały polskie serca i umysły w zmaganiach o wolną Ojczyznę.

                  W ramach projektu organizowanego przez ZHR nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskim konkursie „ Szkoła Niepodległa”. Jednym z zadań tego konkursu było: „ Narodowe” czytanie fragmentów wybranych dzieł związanych z odzyskaniem niepodległości.   

                  11 listopada zorganizowałyśmy w świetlicy wiejskiej w Żabim Rogu czytanie fragmentów utworów naszego wieszcza Adama Mickiewicza: Dziady cz. III i  Reduta Ordona. Czytany był  też fragment książki Aleksandra Kamińskiego pt. „ Kamienie na szaniec” Wśród osób czytających byli rodzice, uczniowie i nauczyciele naszej szkoły. Do czytania włączyła się także pani Sołtys Żabiego Rogu. Narodowe czytanie połączone było z e śpiewem pieśni patriotycznych, które wykonał zespół wokalny ,  działający w ramach warsztatów muzycznych odbywających się w świetlicy wiejskiej. Za całość wydarzenia odpowiedzialne były: p. Krystyna Stapurewicz - nauczyciel świetlicy i p. Teresa Moskal- nauczyciel religii.

       

     • Mikołajki w oddziałach przedszkolnych

     • 6 grudnia prawdziwy św. Mikołaj odwiedził oddziały przedszkolne. Pomimo ogromu pracy, św. Mikołaj znalazł czas by rozdać osobiście prezenty dzieciom z naszej szkoły.

      Przedszkolaki spodziewając się wizyty św. Mikołaja przygotowały dla niego wiele miłych niespodzianek w postaci wierszyków, kolęd i pastorałek. Największym zaskoczeniem dla gościa było odśpiewane przez przedszkolaków piosenki pt. „100 lat” w dniu imienin Mikołaja.

      Bez wątpienia przedszkolaki zasłużyły na prezenty. Wśród upominków można było znaleźć domki z piernika do samodzielnego złożenia i zjedzenia oraz zabawki i inne słodycze.

      To był naprawdę miły i słodki dzień w życiu naszych przedszkolaków. Święty Mikołaj obiecał, że to tylko przedsmak nadchodzącej wizyty w Boże Narodzenie.

      Mikołaju, czekamy na Ciebie po naszym występie jasełkowym!

      Tekst i zdjęcia: Ilona Pieniak

     • Mikołajkowy wyjazd klasy 4a

     • 6 grudnia klasa 4 a razem z wychowawcą w świątecznych nastrojach wybrała się pociągiem do Olsztyna. Już sama podróż pociągiem okazała się sporą atrakcją, gdyż dla niektórych osób była to pierwsza podróż tego typu w życiu. Po krótkim spacerze po starówce uczniowie udali się do kina Helios na mikołajkowy film "Grinch". Nie mogło oczywiście zabraknąć zakupowego szaleństwa. Dziewczęta z p. Kasią Żurawską udały się na dziewczęce zakupy do  sklepów odzieżowych, a chłopcy z p. Kasią Steffen do sklepów z elektroniką i zabawkami. Wszyscy w doskonałych humorach po południu wrócili pociągiem do Żabiego Rogu. To były wspaniałe Mikołajki.

     • I miejsce w konkursie literackim

     • Miło nam poinformować, że Aleksandra Bobkowska z klasy 5a zajęła I miejsce w Konkursie  Literackim Twórczości Dzieci i Młodzieży "Otwarte Drzwi..." w kategorii poezja.  Nagrodzone wiersze Oli można przeczytać w najnowszym numerze gazetki szkolnej. Laureatce gratulujemy.

     • Koncert

     • Kolejna lekcja muzyki klasycznej na żywo miała miejsce w czwartek  29 listopada. Tym razem mogliśmy poznać 5 polskich tańców ludowych, poznać ich historię i głównych kompozytorów oraz wziąć udział w konkursie wiedzy o tych tańcach.

     • Certyfikat: „Szkoła Wierna Dziedzictwu”.

     • 29 listopada 2018 roku w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie Szkoła Podstawowa w Żabim Rogu wraz z jej filią w Bramce została wyróżniona certyfikatem „Szkoła Wierna Dziedzictwu”. W bieżącym roku szkolnym na 187 złożonych wniosków zostało wyróżnionych 76 szkół i placówek edukacyjnych województwa warmińsko-mazurskiego. Dzięki podjętym oraz zrealizowanym różnorodnych  działań nauczycieli naszej szkoły znaleźliśmy się na wysokim 20 miejscu wśród wszystkich nagrodzonych certyfikatem instytucji edukacyjnych. Certyfikaty przyznawane są za podejmowanie zintegrowanych działań służących kształtowaniu tożsamości narodowej, wzmacnianiu poczucia przynależności do określonej wspólnoty oraz rozwijanie kreatywnego uczestnictwa społeczności szkolnej w wydarzeniach kulturalnych i społecznych w przestrzeni lokalnej i państwowej.

      Podziękowania oraz wyróżnienie od Wicekuratora Oświaty Wojciecha Cybulskiego odebrała dyrektor szkoły Małgorzata Tolak.

     • Andrzejki 2018

     • 29 listopada samorząd uczniowski pod opieką p. Przemka Dobosza zorganizował Bal Andrzejkowy. Przy dźwiękach ulubionej muzyki bawili się wspólnie uczniowie klas 4-8 i gimnazjum. Nie zabrakło także tradycyjnych wróżb. Na uczniów czekał klimatyczny Salon Wróżb przygotowany przez p. Sylwię Grodecką i Katarzynę Steffen-Białek oraz uczennice klasy IV i VI. Korzystając z interaktywnego koła fortuny, można było sobie wywróżyć przyszły zawód. Na uczestników czekały stoliki z różnymi wróżbami i zabawami, m.in. imię twojej miłości, słodka wróżba, numerologia, karty miłości, przepowiednia, czarodziejskie kości i wiele innych. Nad bezpieczeństwem wszystkich czuwała p. Kasia Żurawska, p. Malwina Kosecka i p. Paweł Góra.Wszyscy świetnie się bawili.

     • Kiermasz Książki

     • W ramach promocji czytelnictwa w naszej szkole corocznie organizowany jest Kiermasz Taniej Książki. Uczniowie mają dostęp do różnych ciekawych pozycji książkowych w dobrej cenie. Dużą popularnością cieszą się książki o zwierzętach, a wśród  starszych uczniów  powieści obyczajowe poradniki.

     • 26.11.2018 r. Święto Pluszowego Misia

     • Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia w bibliotece przy Szkole Podstawowej im. Ireny Kwinto w Żabim Rogu odbyły się spotkanie z Misiem dla uczniów ze świetlicy szkolnej. Dzieci poznały historię powstania maskotki, obejrzały prezentację multimedialną, która przedstawiła najbardziej znane i lubiane misie w literaturze. Na spotkaniu nie zabrakło głośnego czytania książek z „Misiowej biblioteczki” oraz zajęć plastycznych. Obchody tego nietypowego święta to pretekst do propagowania czytelnictwa. Za dekorację biblioteki posłużyły prace plastyczne uczniów oraz wystawa pluszaków.

     • Finał akcji: "Zbiórka karmy dla bezdomnych zwierząt"

     • Serdecznie dziękujemy  za udział w zbiórce karmy, która została przekazana dla schroniska dla bezdomnych zwierząt w Zbożnem koło Morąga.

     • 100 lat odzyskania przez Polskę Niepodległości.

     • "Pociąg do wolności"

      9 listopada świętowaliśmy w naszej szkole 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie klasy 4a, 5a oraz 3a gimnazjum przygotowali piękny program poetycko- muzyczny "Pociąg do wolności". Ubrani w epokowe oraz patriotyczne stroje przypomnieli wszystkim jak ciężka była droga do wolności Polski. Podczas występu nie zabrakło wzruszających piosenek i pięknych wierszy. O godzinie 11.11 cała szkoła wspólnie zaśpiewała w całości hymn narodowy. To była wspaniała uroczystość. Dziękujemy uczniom oraz opiekunom p. Katarzynie Steffen-Białek, Sylwii Grodeckiej i Jerzemu Wilkowi.

      100 LAT NIEPODLEGŁEJ W ŻABIM ROGU

      11 listopada na świetlicy w Żabim Rogu odbyła się uroczystość upamiętniająca 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Zgodnie z wieloletnią tradycją uczniowie naszej szkoły przygotowali program artystyczny, nie zabrakło także wspólnego śpiewania hymnu oraz innych pieśni patriotycznych. Publiczność  dopisała, wielu mieszkańców oraz rodziców naszych uczniów przybyło tego dnia, aby wspólnie uczcić ten wyjątkowy dzień.

       

     • Narodowe Święto Niepodległości w oddziałach przedszkolnych

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Narodowe Święto Niepodległości w oddziałach przedszkolnych.

      Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości do oddziałów przedszkolnych przybyli specjalni goście - jakimi byli żołnierze 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej.

      Na przybycie gości dzieci z oddziałów przedszkolnych przygotowały krótki apel. Głównym zadaniem przedszkolaków było zaśpiewanie wraz z żołnierzami czterech zwrotek Mazurka Dąbrowskiego. Po hymnie jedna z dziewczynek z kl. „0” - Wiktoria D. wraz z resztą przedszkolaków wyrecytowała wiersz W. Bełzy pt. „Katechizm polskiego dziecka”. Po bezbłędnie wypowiedzianym wierszu dzieci zasłużyły na brawa od zaproszonych gości.

      W celu przybliżenia dzieciom przedszkolnym pojęcia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, żołnierze przygotowali i przeprowadzili krótkie zajęcia. Przedszkolaki mogły również dowiedzieć się, na czym polega zawód żołnierza. Dzieci nauczyły się salutować i maszerować jak prawdziwi żołnierze. Obejrzały dokładnie strój i rację żywnościową, jaką żołnierz zabiera ze sobą na poligon. Żołnierze wyświetlili dzieciom filmiki przedstawiające musztrę oraz technikę ćwiczeń realizowanych na poligonie.

      Przedszkolaki podziękowały żołnierzom za zajęcia brawami, laurkami i bukietami kwiatów. Pod koniec spotkania był czas na zrobienie pamiątkowego zdjęcia. Dzieci były zachwycone zajęciami. Zaproszeni gości wywarli na dzieciach pozytywne wrażenie. Po zajęciach prawie wszystkie przedszkolaki wyrażały chęć zostania w przyszłości żołnierzami.

      Tekst i zdjęcia: Ilona Pieniak