• Lekcja przyrody w terenie

Widziałem i zapamiętałem
              Zrobiłem i zrozumiałem”
                                                                                                        Konfucjusz
          • Dnia 20.10.2017r. uczniowie klasy II i III z Filii w Bramce uczestniczyli w dwugodzinnej żywej lekcji przyrody w lesie realizując Podstawę Programową. Zajęcia te prowadziła p. Aneta Turowska- nauczyciel przyrody. Lekcje terenowe są realizowane w szkole często i są uwielbianą formą zajęć przez uczniów. Zajmują ważne miejsce w nowoczesnym systemie kształcenia. Są bogatym źródłem wiedzy o świecie, a więc niezbędnym elementem w nauczaniu przyrody. Dzięki nim uczniowie w sposób aktywny zdobywają nowe informacje o otaczającej ich rzeczywistości, jest to również forma aktywności fizycznej, tak niezbędna dla prawidłowego rozwoju młodego organizmu. Posiadają zalety nie tylko poznawcze ale zdrowotne i zabawowe. Las jako ekosystem stwarza różnorodne możliwości poznawcze i dostarcza bogatego materiału badawczego. Uczniowie obserwowali elementy lasu, rozróżniali drzewa iglaste i liściaste, grzyby jadalne, niejadalne i trujące. Rozwijali umiejętności korzystania z klucza do oznaczania roślin. Wykorzystywali przyrządy przyrodnika takie jak lupy, lornetki. Rozróżniali i zapoznali się z rolą warstw lasu, wyznaczali kierunki geograficzne bez kompasu. Rozwijali pozytywne postawy związane z poszanowaniem fauny i flory lasu oraz potrzeby jej ochrony.
            Uczniowie wykazywali duże zainteresowanie i zaangażowanie w tak zorganizowanych zajęciach dydaktycznych. Chętnie i starannie wypełniali przygotowane przez nauczyciela karty pracy. Na koniec intensywnych zajęć przyszedł czas na zabawę. Radości nie było końca.