• Bal karnawałowy

          • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Bal karnawałowy.

            19 stycznia 2018 roku w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. Były konkursy, niespodzianki i zabawa. Na zdjęciach widać przepiękne przebrania i przygotowane przez niektóre klasy układy taneczne. Ogłoszono też wyniki szkolnych konkursów. Jednak punktem kulminacyjnym było ogłoszenie "Trójki wspaniałych" uczniów klas IV - VII. W tym półroczu najwspanialisi ucniowie to: Antonina Łęcka kl. IV, Marcel jednorowski kl. V i Helena Lotarska kl. VI. Serdecznie i gorąco gratulujemy!

        • Warsztaty chemiczne
          • Warsztaty chemiczne

          • Dnia 11.01.2018r. w naszej szkole odbyły się warsztaty chemiczne dla klasy VII i oddziałów gimnazjalnych. Warsztaty prowadzone były metodami aktywnymi (uczniowie, pracując w parach wykonywali doświadczenia chemiczne), w wesołej i bardzo dowcipnej atmosferze. Prowadzący, pan mgr Łukasz Sporny i pan mgr Piotr Wróblewski, przyjechali do nas z Torunia, a dokładniej z instytutu naukowo-dydaktycznego „Centrum Chemii w Małej Skali”. Bardzo dziękujemy za ukazanie nam magii chemii.

          • Wyprzedaż rękodzieła bibliotecznego

          • Już pierwsze 33 lektury „Kajko i Kokosz. Szkoła latania” zakupione ze sprzedaży rękodzieła bibliotecznego trafiły do biblioteki szkolnej w Żabim Rogu. Kolejne będą wpływać zgodnie z zamówieniem w księgarni.

              

          • Przedstawienie Bożonarodzeniowe w wykonaniu dzieci z kl.”0”

          • Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia dzieci z klasy „0” pod kierunkiem nauczycielki Ilony Pieniak przygotowały przedstawienie Bożonarodzeniowe. Odbiorcami występu byli rodzice.

            Fabuła przedstawienia zaczerpnięta została z baśni H. CH. Andersena „Dziewczynka z zapałkami”. Jednakże scenariusz przedstawienia zakończył się pozytywnie w przeciwieństwie do treści oryginalnego tekstu.

            Dziewczynka z zapałkami spotkała się na scenie z bohaterami wielu popularnych baśni i bajek, takimi jak: Jasiem i Małgosią, Królewną Śnieżką, Wilkiem i Czerwonym Kapturkiem oraz Bellą z bajki Piękna i Bestia. Owe postacie przeniosły dziewczynkę w magiczny świat i zupełnie zmieniły jej losy, a tym samym zakończenie baśni. Dziewczynka z zapałkami za sprawą magii świąt Bożego Narodzenia oraz dobroci innych ludzi dostała się na zawsze do świata dobrze kończących się baśni i bajek, w którym już nigdy nie była ani głodna, ani samotna. Spędziła Wigilię w towarzystwie przyjaciół, z którymi żyła długo i szczęśliwie.

            Cały występ posiadał również oprawę muzyczną o tematyce świątecznych pastorałek. Dzieci wyśpiewały między innymi pastorałkę „Aniołek maleńki jak wróbelek”, „Przyjdź do mnie mały Jezusiku”, „Choinka”, „Świeć gwiazdeczko” oraz piosenkę w języku angielskim „Happy Christmas”.

            Podczas przedstawienia pojawił się w sali długo oczekiwany gość w czerwonym stroju. Był to oczywiście św. Mikołaj, który nagrodził dzieci prezentami za ciężką pracę włożoną w przygotowanie przedstawienia.

            Tekst i zdjęcia: Ilona Pieniak

        • Spotkanie opłatkowe dla mieszkańców Żabiego Rogu
          • Spotkanie opłatkowe dla mieszkańców Żabiego Rogu

          • 15. 12. 2017 r. odbyło się spotkanie opłatkowe dla mieszkańców Żabiego Rogu.Pani sołtys Mira Mała przywitała wszystkich zgromadzonych w świetlicy wiejskiej i złożyła życzenia świąteczne. Natomiast szafarz, pan Antoni Zaniewski, odczytał słowa ewangelii. Na świątecznie udekorowanych stołach pięknie prezentowały się tradycyjne polskie potrawy wigilijne, które wprowadziły zebranych w nastrój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Świąteczny nastrój został wzbogacony również  wystawionymi przez klasę szóstą jasełkami.

          • Święta tuż, tuż...

          • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Święta tuż, tuż....

            W naszej szkole panuje iście świąteczna atmosfera. Wszyscy ubierają choinki, dekorują okna, piszą życzenia, a nawet pieką świąteczne pierniki. Klasa IV b też ubrała klasową choinkę, a przy tym częstowała się swoimi świątecznymi wypiekami. Nie da się ukryć, idą święta.

          • Piernikowe szaleństwo

          • W poniedziałek 11.12.2017 nasza szkoła wypełniła się zapachem pierników. To uczniowie kl. I uczyli się trudnej sztuki pieczenia ciastek. Pod czujnym okiem mam łączyli składniki ciasta wg wybranego przepisu, zagniatali, wałkowaliby wreszcie za pomocą foremek wycinać różne kształty pierników. Były tam aniołki, gwiazdki, bałwanki, serduszka i choinki. Gdy ciastka piekły się, wszyscy przygotowywali kolorowy lukier i cukrowe ozdoby do udekorowania gotowych pierniczków. Było przy tym wiele zabawy. Każdy mógł ozdobić ciastka według własnego pomysłu. Będą potem ozdobą świątecznego stołu.

          • Mikołajowy szkolny czas

          • W naszej szkole już od 5 grudnia uczniowie w różnoraki sposób obchodzili Mikołajki, czyli okres ku czci świętego Mikołaja.  Przy tej okazji trochę historii.Od średniowiecza w wigilię tego dnia święty Mikołaj (a właściwie osoba przebrana za niego) przynosił dzieciom prezenty. Współcześnie w Polsce, nocą podkłada się dzieciom drobne upominki, małe zabawki a przede wszystkim słodycze. W XIX i XX wieku, obdarzający dzieci podarkami w swoje święto Mikołaj, został przekształcony w baśniową postać rozdającą prezenty w Boże Narodzenie.

          • Wyjazd edukacyjny do Gdańska

          • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wycieczka do Gdańska.

            W ramach projektu „MALI WIELCY ODKRYWCY” uczniowie z naszej szkoły uczestniczyli w wyjeździe do Gdańska, który odbył się 29 listopada 2017 roku. Brało w nim udział 68 uczestników z SP Żabi Róg i Bramka.  Do Gdańska dojechaliśmy na godzinę 8.30. Z parkingu dotarliśmy do „Centrum Hewelianum”.  Następnie zostaliśmy podzieleni na trzy grupy. Każda grupa, wzięła udział w zajęciach edukacyjnych,- grupa kl. I-III – zajęcia „Kropla zabawy” i „ Dookoła świata”- grupa kl. IV-V - zajęcia „W poszukiwaniu życia”- grupa kl. VI-VII – zajęcia „Energia” i „Stanowcza zmiana”.W trakcie zajęć uczestnicy mogli, np. zaprogramować robota, wędrować po świecie, obejrzeć powstawanie różnych rodzajów energii.Po zajęciach pojechaliśmy na gdańską Starówkę i udaliśmy się na obiad w Domu Harcerza.Następnie udaliśmy się na spacer po Starym Mieście, oglądaliśmy zabytki, - Ratusz, Dwór Artusa, Złotą i Zieloną Bramę, zabytkowy żuraw. Poznaliśmy legendę o lwach z gdańskiego Ratusza, dowiedzieliśmy się kilku ciekawostek z historii Gdańska. Spacerowaliśmy Długim Targiem, wszyscy mogli kupić pamiątki. Oczywiście nie zabrakło wspólnego pamiątkowego zdjęcia przy fontannie Neptuna.Z Gdańska wyjechaliśmy o 16.30. Wszyscy byli zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.

          • Wycieczka do Olsztyna

          • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wycieczka do Olsztyna.

            5 grudnia 2017 roku klasy IV a, IV b i III wyjechały na wycieczkę do naszego miasta wojewódzkiego Olsztyna. Tam uczniowie w Teatrze Lalek obejrzeli piękny spektakl pt. "Piękna i bestia". Natomiast w Planetarium uczestniczyli w kosmolekcji. Zwieńczeniem wycieczki był mikołajkowy posiłek w olsztyńskim McDonald ‘s.

          • XX Rejonowy Festiwal Piosenki Czerwonokrzyskiej

          • 24 listopada 2017r. w Morąskim Domu Kultury odbył się XX Rejonowy Festiwal Piosenki Czerwonokrzyskiej. Jak co roku uczennice z naszej szkoły brały udział w tym konkursie. Dziewczęta z klas II (odziały gimnazjalne): Zuzia Wachcińska, Asia Wiktorzak, Kasia Dresner, Nikola Raszczyk i Julia Kwiatkowskawystąpiły jako zespół "Nadzieja",zaśpiewały piosenkę pt. "Księżniczka" i wygrały,zajęły I miejsce w swej kategorii wiekowej. Do konkursu uczennice przygotowała p. Teresa Moskal. Również duet w składzie : Kasia Dresner i Nikola Raszczyk przygotowany do konkursu przez p. Marzenę Kowalską wywalczyły I miejsce.

            Zarówno uczennice jak i nauczyciele wrócili z konkursu bardzo zadowoleni.

        • Andrzejki
          • Andrzejki

          • 30 listopada zgodnie ze staropolską tradycją uczniowie naszej szkoły mogli poznać swoją przyszłość. Samorząd Uczniowski przygotował wiele ciekawych i zabawnych wróżb: buty ustawiane w rzędzie wskazały, kto pierwszy wyjdzie za mąż; szpilki wbijane w serce - imię naszych ukochanych; koło fortuny - wesołe przepowiednie; daty urodzin - nasze szczęśliwe liczby… Wieczorem spotkaliśmy się, by zakończyć okres hucznych zabaw szkolną dyskoteką. A czarne koty i wróżki towarzyszyły nam w tej tanecznej zabawie.

          • Święto Pluszowego Misia

          • Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia 23.11.2017 r. w bibliotece przy Szkole Podstawowej im. Ireny Kwinto w Żabim Rogu odbyły się spotkania z Misiem dla uczniów kl. I-III. Dzieci poznały historię powstania maskotki, obejrzały prezentację multimedialną, która przedstawiła najbardziej znane i lubiane misie w literaturze. Na spotkaniu nie zabrakło głośnego czytania książek z „Misiowej biblioteczki”. Obchody tego nietypowego święta to pretekst do propagowania czytelnictwa oraz integracji przy wspólnym wykonywaniu zakładek do książek i prac plastycznych związanych z misiem. Za dekorację biblioteki posłużyły prace plastyczne uczniów oraz wystawa pluszaków.

          • Wycieczka do Lidzbarka Warmińskiego

          • 21 Listopada uczniowie klas V i VII , pod opieką P. Katarzyny Zaniewskiej, P. Izabeli Kotowicz oraz P. Pawła Góry, udali się na wycieczkę do Lidzbarka Warmińskiego, z którym przez wiele lat związana była patronka Szkoły Podstawowej w Żabim Rogu - Irena Kwinto. Odwiedziliśmy Oranżerię Kultury, zwaną również Pałacem Krasickiego, gdzie poznaliśmy interesujące fakty z historii Lidzbarka Warmińskiego, Zamek Biskupów Warmińskich, a w nim: Salę Sądową, Kaplicę Zamkową pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, Lidzbarską Zbrojownię Zamkową, Krużganki Zamkowe oraz Karcer. Naszą przewodniczką była Pani Izabela Treutle. Następnie udaliśmy się do Młodzieżowego Domu Kultury im. Ireny Kwinto, gdzie odbyła się część artystyczna - koncert gitarowy, występy wokalne oraz taneczne, przygotowane przez nauczycieli oraz uczniów lidzbarskich szkół. Dziękujemy za fantastyczne przyjęcie i gratulujemy doskonałego przygotowania młodzieży.

          • Koncert muzyki poważnej

          • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Koncert muzyki poważnej.

            22.11.2017 r. w naszej szkole odbył się koncert muzyki poważnej pt. "Dla Niepodległej". Uczniowie mieli okazję wysłuchać utworów skomponowanych przez różnych artystów. Jak wskazuje tematyka koncertu, śpiewane i grane utwory miały charakter  narodowowyzwoleńczy ukazujący różne działania Polaków na tle historycznym.

          • „Kto Ty jesteś (…)?”

          • 17 listopada dzieci z klasy „0” w Szkole Podstawowej w Żabim Rogu zaprezentowały występ artystyczny pt. „Kto Ty jesteś (…)?”. Przedstawienie było podsumowaniem zebranych wiadomości i umiejętności z obszaru edukacji patriotycznej oraz regionalnej. Odbiorcami występu byli rodzice oraz dyrekcja szkoły.

            Dzieci podczas występu wykazały się cechami prawdziwego małego Polaka, który nie tylko potrafi wyrecytować cały utwór Władysława Bełzy „Katechizm polskiego dziecka”, ale także zna wszystkie zwrotki hymnu narodowego.

            Scenariusz przedstawienia ukierunkowany był na kształtowanie tożsamości narodowej, wzmacnianie więzi z krajem ojczystym oraz na promowanie tradycji i wartości tkwiących we własnym regionie w aspekcie „małej Ojczyzny” jaką jest Warmia.

            Przedszkolaki, w celu wyrażenia przynależności regionalnej, zaprezentowały szereg tańców warmińskich, takich jak: „Warmiaki”, „Szewc”, „Dwa gołębzie”, „Oczepiny”, „Zielona rutka”. Wszystkim tańcom towarzyszyły przyśpiewki warmińskie. Aby podkreślić poczucie zakorzenienia oraz wzmocnić więzi z regionem i kulturą, dzieci recytowały wiersze z zastosowaniem gwary warmińskiej.

            Przegląd przyśpiewek i tańców warmińskich został nagrodzony dużymi brawami i pochwałami od widzów. Nie zabrakło także słodkich nagród od dyrekcji.

             

            Tekst: Ilona Pieniak

        • Dzień Niepodległości
          • Dzień Niepodległości

          •   19 listopada w świetlicy wiejskiej w Żabim Rogu  uczniowie Szkoły Podstawowej we współpracy z sołectwem i p. sołtys Mirosławą Małą przedstawili mieszkańcom wsi inscenizację z okazji

            99 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości

            Scenariusz przedstawienia opracowany przez p. Katarzynę Steffen – Białek łączył przeszłość państwa polskiego z jego teraźniejszością, piękną dekorację wykonała kierownik świetlicy p. Joanna Syjczak.

            W przedstawieniu brał udział chór szkolny pod kierunkiem p. Marzeny Kowalskiej,który zaśpiewał znane pieśni patriotyczne  - „ My Pierwsza Brygada”, „ Szara Piechota”, „ Rota”.Również i zaproszeni mieszkańcy aktywnie uczestniczyli w uroczystości śpiewając znane piosenki legionowe.Wszystkim uczniom i społeczności wiejskiej uczestniczącym w tym ważnym święcie narodowym bardzo dziękujemy.Apel z tej okazji odbył sie w szkole 17 listopada.

            Jerzy Wilk – nauczyciel historii.

      • Nagłówek