W ramach ubiegania się naszej placówki o certyfikat „Szkoły Wiernej Dziedzictwu”, dzieci z klasy „0” z Żabiego Rogu wyruszyły na wycieczkę do Olsztyna – stolicy - „naszej małej Ojczyzny” regionu warmińskiego.
Pierwszym punktem zwiedzania stolicy regionu był oddział Muzeum Warmii i Mazur – Dom Gazety Olsztyńskiej. Przedszkolaki wysłuchały tam elementarnej historii odnoszącej się losów ziemi warmińskiej. Ponadto dzieci wzięły udział w zajęciach z edukacji regionalnej, ukierunkowanej na zaznajomienie się z detalami kultury warmińskiej. Pani prowadząca zajęcia z przybliżyła dzieciom wiele interesujących zwyczajów i obyczajów jakie panowały wśród ludności zamieszkującej region. Podczas zajęć przedszkolaki miały okazję zobaczyć, dotknąć, a nawet przymierzyć niektóre elementy zabytkowych strojów warmińskich. Dziewczynki chętnie fotografowały się w czepcach, a chłopcy w kapeluszach. Starszaki otrzymały również do wypełnienia kartę pracy z rodłem Warmii. Punktem kulminacyjnym na żywej lekcji historii okazało się uruchomienie ówczesnej drukarni. Każdy przedszkolak miał możliwość samodzielnej obsługi maszyny i wydrukowania wizerunku patrona Olsztyna – Św. Jakuba.
Po wyjściu z Domu Gazety Olsztyńskiej przedszkolaki udały się na spacer po Starym Mieście. Przechadzając się uliczkami starówki dzieci miały możliwość obejrzenia z bliska niektórych zabytków Olsztyna, takich jak: Zamku Kapituły Warmińskiej, „Wysokiej Bramy”, kamieniczek, katedry św. Jakuba, pomnika Mikołaja Kopernika oraz pomnika św. Jakuba.
Następnym punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Przyrody. Dla dzieci zostały tam zorganizowane zajęcia w tematyce egzystencji zwierząt leśnych. Z racji panującej jesieni przedszkolaki zaczerpnęły wiele istotnych informacji dotyczących przygotowań leśnych zwierząt do zimy. Dowiedziały się które ptaki odlatują z Polski, a które przylatują do nas na przeczekanie zimy, dlaczego ssaki zmieniają sierść i na jakie kolory. Starszaki podczas zajęć klasyfikowały zapasy na zimę dla niektórych zwierząt, poznały również pojęcie hibernacji i przyporządkowywały je właściwym mieszkańcom lasu.
Po zajęciach dydaktycznych przedszkolaki obejrzały w muzeum wystawę wszystkich mieszkańców lasu, wyeksponowanych na tle przyrodniczych krajobrazów. Zaczęły od podziwiania największych ssaków, takich jak żubry, łosie i jelenie, poprzez mniejszych spryciarzy – zające, lisy, wiewiórki, a skończywszy na ptakach i owadach oraz ich autentycznych gniazdach.
Po wyczerpującym i pełnym wrażeń dniu, dzieci wróciły do oddziału przedszkolnego z rozbudzoną wyobraźnią i inspiracją na kolejne możliwości rozszerzania wiedzy z zakresu edukacji regionalnej.
Tekst i zdjęcia: Ilona Pieniak