„Kolory zdrowia” to innowacja pedagogiczna z zakresu edukacji zdrowotnej, która realizowana była w kl.”0” w roku szkolnym 2018/19.
Głównym celem tego przedsięwzięcia było kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych wśród dzieci i ich rodziców. Realizacja głównego celu polegała na stwarzaniu sytuacji dydaktycznych ukierunkowanych na wielozmysłowe poznanie różnorodnego pożywienia, zwiększaniu wiedzy i świadomości z zakresu pojęcia naturalnej diety i piramidy zdrowego odżywiania, pedagogizacji rodziców z zakresu korzyści płynących ze stosowania naturalnej diety i unikania produktów przetworzonych, wspieraniu i pomocy rodzicom w kształtowaniu zdrowych nawyków żywieniowych wśród swoich dzieci, integrowaniu działań przedszkola z domem rodzinnym.
Wdrażanie dzieci do zmiany nawyków żywieniowych odbywało się poprzez realizowanie dwa razy w miesiącu Dni warzywno-owocowych. Celem tych zajęć było poznanie właściwości odżywczych wybranych owoców i warzyw poprzez zabawy stymulujące wszystkie zmysły. Zrealizowano następujące Dni warzywno – owocowe: „Dzień Bakalii”, „Dzień Cytryny”, „Dzień Marchewki”, „Dzień Papryki”, „Dzień Szpinaku” „Dzień Ananasa”, „Dzień Gruszki”, „Dzień Arbuza”, „Dzień Truskawki”, Dzień Malin”. Aby podkreślić i zapamiętać wygląd danego owocu lub warzywa dzieci ubierały się tego dnia na kolor odpowiadający jego barwom.
Po dokładnym poznaniu danych owoców lub warzyw dzieci przystępowały do samodzielnego wykonywania potraw wg opracowanego przepisu w formie obrazków i cyferek. Przedszkolaki miały okazję przygotować bakaliową czekoladę na bazie awokado, sok odpornościowy cytrynowo-imbirowy oraz arbuzowo - grejpfrutowy, upiec ciasto marchewkowe, wykonać surówkę warzywną ze szpinakiem, surówkę marchewkowo-ananasową, zielony koktajl gruszkowo - jabłkowy, wykonać owocowe szaszłyki oraz lody malinowe w postaci sorbetu. Wszystkie dania przygotowywane były bez użycia cukru, soli, ale za to z dużą ilością przypraw. Przedszkolaki smakowały je z dużym zaciekawieniem i uśmiechem na ustach. Wiele dzieci odkryło nowe, dotąd nieznane smaki. Zasmakowane warzywa i owoce oraz dania z nich wykonane zostały od razu włączone do jadłospisu domowego i przedszkolnego dzieci.
W ramach pedagogizacji rodziców oraz propagowania wiedzy o korzyściach płynących ze stosowania prawidłowych nawyków żywieniowych opartych na naturalnej diecie, odbywały się spotkania z dietetykami.
Jedno ze spotkań prowadzone było przez psychodietetyk p. Kamilę Wołejko – pracownika Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Morągu. Rodzice na wykładzie zostali uświadomieni jak bardzo negatywny wpływ na organizm dziecka i dorosłego ma cukier. Wzbogacili swoją wiedzę również na temat składników zawartych w słodyczach.
Kolejne spotkanie prowadziła p. Małgorzata Romanowska - Leśnikowska – dietetyk w Studio Kondycji Zdrowia Figura w Olsztynie. Tym razem rodzice dowiedzieli się jak odżywiać swoje dzieci by mogły prawidłowo się rozwijać, jak radzić sobie z niejadkami oraz jak unikać najczęstszych błędów żywieniowych.
Realizacja innowacji „Kolory zdrowia” cieszyła się dużym zainteresowaniem, rozbudziła mnóstwo ciekawostek na temat odżywiania oraz wprowadziła w życie przedszkolaków wiele nowych smaków.
Tekst i zdjęcia: Ilona Pieniak