• Jak powstaje książka?

          • Dnia 11 lutego na zajęciach bibliotecznych przedszkolaki dowiedziały się jak powstaje książka. Zajęcia prowadziła p. Helena Ged.

          • Wielkie doświadczenia małego człowieka

          • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wielkie doświadczenia małego człowieka.

            W roku szkolnym 2019/20 w oddziale zerowym realizowana jest innowacja pedagogiczna z zakresu edukacji przyrodniczej „Wielkie doświadczenia małego człowieka.”

            Głównym celem tego przedsięwzięcia jest rozwijanie aktywnej postawy badawczej wśród przedszkolaków poprzez organizowanie sytuacji edukacyjnych sprzyjających wielozmysłowemu eksplorowaniu świata przyrody.

            Niniejsza innowacja zakłada pogłębienie wiedzy dzieci w zakresie edukacji przyrodniczej poprzez organizowane zajęć i zabaw dydaktycznych o charakterze badawczym, których celem jest podejmowanie prób samodzielnego obserwowania, eksperymentowania i wielozmysłowego doświadczania.

            Rozwijanie postawy aktywnego, małego badacza odbywa się poprzez podejmowanie prób formułowania hipotez, problemów badawczych, dokonywanie wnikliwych analiz postawionego problemu, próby wyprowadzania wniosków, nabywanie umiejętności posługiwania się narzędziami laboratoryjnymi, współdziałanie w parach i zespołach, świadome stosowanie się do zasad bezpieczeństwa podczas podejmowania czynności o charakterze badawczym.

            Podejmowane zajęcia i zabawy badawcze w ramach innowacji dotyczą takich treści kształcenia jak: badanie właściwości wody i innych substancji; rozróżnianie stanów skupienia wody; poznanie różnych źródeł ogrzewania i chłodzenia; poznanie pojęć takich jak min.: ciecz, ciało stałe i wiele innych.

            Do tej pory odbyło się wiele interesujących zabaw badawczych z wykorzystaniem wody, mleka, płynu do naczyń, sody oczyszczonej, barwników spożywczych, octu, farb plakatowych, zamrażalnika, grzejników oraz nieograniczonej wyobraźni i niesamowitego zaciekawienia wśród dzieci. „Malowanie na mleku”, „Kraina Lodu”, „Wędrująca woda”; „Zabawy z kolorami” – to tylko niektóre tytuły zabaw, które zaspakajają dziecięcą dociekliwość badawczą, ale przede wszystkim wywołują wiele radości z odkrywanej rzeczywistości.

            Tekst i zdjęcia: Ilona Pieniak

          • Dzień Babci i Dziadka w oddziale zerowym

          • W ostatnim tygodniu przed feriami dzieci z oddziału zerowego miały zaszczyt zabawiać w przedszkolu specjalnych gości. Z okazji Dnia Babci i Dziadka przedszkolaki zaprosiły dziadków oraz pradziadków na występ artystyczny oraz słodki poczęstunek. Na zaproszenia przedszkolaków przybyło bardzo wielu zacnych gości.

            By wyrazić wdzięczność zaproszonym gościom, przedszkolaki zaprezentowały kilka wzruszających wierszyków oraz okolicznościowych piosenek o miłości do babci i dziadka. Punktem kulminacyjnym było przedstawienie jasełkowe, które spotkało się z wielkim uznaniem wśród zaproszonych gości.

            Po części artystycznej dzieci wręczyły gościom własnoręcznie wykonane laurki oraz złożyły gorące życzenia
            i uściski. Po życzeniach przedszkolaki i dziadkowie udali się na stołówkę, gdzie czekała już gorąca herbatka, kawa i słodkości. Jednakże największe wrażenie, nie tylko na dziadkach ale także na przedszkolakach, zrobił niesamowicie udekorowany tort z zimnymi ogniami.

            Tekst i zdjęcia: Ilona Pieniak

          • Dziel się uśmiechem!

          • Uczniowie klasy VI b wzięli udział w projekcie, którego celem była edukacja w zakresie prawidłowej higieny jamy ustnej. Program „Dziel się uśmiechem” powstał we współpracy Polskiego Czerwonego Krzyża, firmy Mars Polska, Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego i Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej. Prozdrowotna edukacja, którą odbyli uczniowie, jest kluczem do budowy właściwych prozdrowotnych postaw w przyszłości.

            Natomiast do konkursu plastycznego pt. „Dziel się jeszcze bielszym uśmiechem” zaproszone zostały klasy IV-VI. To postępowanie plastyczne zawierające element rywalizacji miało na celu edukowanie szerszej grupy uczniów naszej szkoły w zakresie prawidłowych zasad higieny jamy ustnej, promocję bezcukrowej gumy do żucia oraz edukację na temat zdrowego trybu życia.

            Wszystkie plakaty zawierają bardzo ciekawe i inspirujące rozwiązania twórcze, co widać na zdjęciach. Gratulujemy wszystkim uczniom.

            Jednak na szczeblu szkolnym I miejsce zdobył plakat Julii Koseckiej i Roksany Wojtalik. Zdjęcie tego plakatu weźmie udział w konkursie ogólnopolskim i zostanie przesłane do organizatora konkursu.

            Miejmy nadzieję, że tam również zostanie doceniony. Trzymamy kciuki!

            Roma Olszewska

          • Bal karnawałowy.

          • 16 stycznia w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. Na uczestników czekało mnóstwo atrakcji i zabawy. Ubrani w karnawałowe kreacje  uczniowie wspólnie fotografowali się w fotobudce. Cała szkoła wspólnie tańczyła  podczas gry video Just Dance. Amatorzy śpiewu mieli możliwość wziąć udział w konkursie karaoke. Na uczestników czekały drobne upominki. To była niesamowita zabawa.

          • Świąteczne spotkanie integracyjne w klasie „0”

          • Tuż przed świętami Bożego Narodzenia w klasie „0” odbyły się warsztaty plastyczne pt. „Kartka na Boże Narodzenie”. Udział w spotkaniu wzięły dzieci wraz z swoimi rodzicami.

            Celem spotkania integracyjnego oprócz wykonania najpiękniejszej kartki świątecznej było również zacieśnienie więzi rodzic - dziecko. Wspólne wykonywanie pracy wprowadziło rodziców i dzieci w klimat zbliżających się świąt. Zadawane przez dzieci pytania prowokowały rodziców do pogawędek o zwyczajach Świąt Bożego Narodzenia. Wielu rodziców poznało również wyłaniające się talenty plastyczne swoich dzieci.

            Mile spędzony czas wszystkim wyszedł na dobre, a przy okazji powstało wiele pięknych kartek bożonarodzeniowych, które zostały zaadresowane do najbliższych.

            Tekst i zdjęcia: Ilona Pieniak

          • "DNI NAUKI" w naszej szkole.

          • Dni Nauki  w naszej szkole to seanse w przenośnym planetarium, w którym wyświetlane są filmy w technice fulldome.  27 listopada klasy 0-III miały okazję obejrzeć film pt "Mała Gwiazdka, której się udało" a starsze  "Dwa szkiełka". Kolejny spotkanie odbyło się 5 grudnia i dotyczyło; "(NIe)widzialnego światła".

          • Smakowita lekcja geografii.

          •  

            13 grudnia uczniowie  klasy 8 wzięli udział w niecodziennej lekcji. Na początku czekała na nich  degustacja roślin uprawianych w Afryce (owoce: klementynki, melony, ananasy, grejpfruty, daktyle, przyprawy: imbir, goździki, kminek, majeranek, rozmaryn, anyż,  warzywa strączkowe: ciecierzyca, soczewica oraz pszenica, tapioka (maniok), bataty,  kakao, kawa, kukurydza, sezam, ryż, cukier trzcinowy, orzechy: migdały, orzeszki ziemne). Przy każdym talerzyku umieszczony był numer. Zadaniem ucznia było spróbować rośliny (wszystko nadawało się do spożycia, część produktów była ugotowana), napisać nazwę. Następnie przy pomocy atlasów uczniowie wspólnie uzupełniali kartę pracy, przy nazwie rośliny należało zamieścić jej rodzaj oraz region uprawy. Na zakończenie uczniowie na tablicy interaktywnej segregowali cechy rolnictwa żarowo-odłogowego  oraz plantacyjnego. Podczas lekcji wykorzystano w tle plemienną muzykę afrykańską.

              Przygotowanie 26 roślin uprawianych w Afryce było nie tylko atrakcją, przede wszystkim to działanie edukacyjne angażujące wszystkie zmysły. Wielu uczniów miało okazję po raz pierwszy w życiu spróbować batatów , daktyli czy tapioki. Dzięki tej lekcji rośliny stały się dla uczniów nie tylko dziwnie brzmiącą nazwą z podręcznika,  ale realną rośliną. Poza tym lekcja miała ogromne znaczenie profilaktyczne, większość z roślin prezentowanych na lekcji  posiada wiele wartości odżywczych, dzięki niej uczniowie przekonali się, że np. ciecierzyca czy soczewica są bardzo smaczne.

            Ta niecodzienna lekcja możliwa była dzięki zaangażowaniu wielu uczniów. Serdecznie dziękujemy.

             

          • Warsztaty bożonarodzeniowe w klasie II

          • Święta Bożego Narodzenia to szczególny i magiczny czas...Już od początku grudnia słychać piosenki zimowe, a dookoła magia świateł i ozdób... Klasa II korzystając z zaproszenia starszych kolegów i koleżanek z klasy III uczestniczyła w warsztatach bożonarodzeniowych. Zajęcia były podzielone na 2 etapy, z których pierwszy dotyczył ozdabiania bombek styropianowych metodą decoupage, drugi zaś wykonania ozdób choinkowych z masy porcelanowej. Zajęcia cieszyły się dużym zaangażowaniem uczniów , a efekty pracy... bombowe... Dziękujemy klasie III i Wychowawczyni  za zaproszenie.

          • Mikołajkowy zawrót głowy...

          • Tegoroczne mikołajki yw klasie II to dwudniowe świętowanie... 5 XII 2019 pojechaliśmy z naszą wychowczynią Danutą Niewińską do kina w Morągu na film Kraina lodu cz.2. Na koniec projekcji filmu zawitał do nas ..najprawdziwszy ...Mikołaj, który obdarował każdego jajkiem z niespodzianką. A 6 XII 2019 obchodziliśmy mikołajki w klasie. w nastrojowym klimacie każde dziecko otrzymało słodki upominek, a nasza pani pomalowała nam na twarzy mikołajkowe czapki. Oj działo się...

          • Klasa II w drodze po sukces

          • Po lekcjach zaznajamiania się z prawidłami gry szachowej,  w klasie II nadszedł czas na pierwsze rozgrywki. Chętnie uczyliśmy się wierszyków związanych z poszczególnymi figurami w szachach....Król jest siwy, król jest stary, nosi brodę, okulary. Bardzo małe robi kroki, w przód, do tyłu i na boki... Po lekcjach  wprowadzenia nadszedł czas na grę pod okiem prowadzącej zajęcia, naszej wychowawczyni Danuty Niewińskiej. 

          • Magiczny Wieczór Andrzejkowy

          • 28 listopada w szkole odbyła się zabawa andrzejkowa. W klimatycznie przystrojonej Sali na uczniów czekało mnóstwo wróżb: ciasteczka i cukierki z wróżbą, pokaż mi swoje buty, a powiem ci kim jesteś, magia gwiazd i wiele innych. Tak jak w zeszłym roku, największym powodzeniem cieszyła się magiczna ruletka, tym razem można było wywróżyć sobie imię swojej przyszłej sympatii. Jednocześnie na holu odbywała się dyskoteka. Zabawa była udana.

      • Nagłówek