Edukacja ekologiczna to pojęcie, które przyświecało nam przez cały rok szkolny. Dzieci z oddziału zerowego poznając zagrożenia ówczesnego świata starały się swoją codzienną działalnością zasłużyć na miano Małego Ekologa.
Na początku roku szkolnego dzieci założyły Kodeks Małego Ekologa. Poznały jego zasady i swoją pieczątką podpisały się, jednocześnie obiecując ich stosowanie. Z każdą cykliczną działalnością w klasie dzieci zdobywały zasłużone medale, min.: Dbam o Ziemię, Odznaka Małego Ekologa, Jestem Małym Ekologiem, Dzień Ziemi. Medale były dla dzieci nie tylko nagrodą za dotychczasowe działania ekologiczne ale także motywatorem do dalszej pracy.
W celu solidarnego ratowania klimatu dzieci z oddziału zerowego przyłączyły się do ekologicznego projektu Ekotriki na kąciki. W projekcie tym wykonywały wiele ciekawych rzeczy, które przyczyniały się do oszczędzania zasobów ziemi, a także uczyły się wtórnego wykorzystywania materiałów do konstrukcji np. ekologicznych strojów z darów jesieni, które zaprezentowały podczas Jesiennego pokazu ekomody. Korzystając z niepotrzebnych materiałów zastosowały również ekologiczną modę ubierając Marzannę na powitanie wiosny.
Aby urzeczywistnić tworzenie własnych zabawek przedszkolaki bawiły się również gliną, z której wylepiały różne przedmioty np. kubeczki, miseczki i filiżanki. Z butelek i nakrętek plastikowych, płyt CD, rolek po papierze oraz z wielu innych niepotrzebnych materiałów powstały ekologiczne zabawki, którymi były Ekoroboty i Ekolalki.
Przedszkolaki poznając zagrożenia dla Ziemi starały się dokonywać właściwych wyborów w codziennym funkcjonowaniu zarówno w przedszkolu jak i w domu. Postanowiły więc oszczędzać wodę podczas mycia rąk i zębów. Poznając żywioł wody podczas obchodów Światowego Dnia Wody bawiły się doświadczając jej niezwykłych właściwości. Zabawy polegały na eksperymentowaniu z wykorzystaniem wody i innych surowców pozyskanych z ziemi np. soli.
Podczas obchodów Światowego Dnia Ziemi dzieci poznały wiele informacji na temat zwiększających się zagrożeń dla naszej planety i ich przewidywanych skutków. Zatem bez wątpienia postanowiły segregować śmieci ale i wytwarzać ich jak najmniej.
Aby w zupełności dbać o ziemię, jej klimat i zasoby oraz o własne zdrowie, przedszkolaki postanowiły stosować zdrową, naturalną dietę. Założyły więc własną hodowlę cebuli na szczypior. Wyhodowały także cebulki kwiatów, które zdobią teraz szkolny ogród.
Dzieci obchodziły Dzień Zdrowego Śniadania, który stał się codziennością w naszej grupie. Wypracowane zdrowe nawyki żywieniowe na stałe wpisały się w jadłospis przedszkolaków. Oprócz zdrowych drugich śniadań, owoce i warzywa królowały także na każdych urodzinach. Na Owocowe urodziny każdy solenizant przynosił na poczęstunek dla całej klasy ulubione owoce.
Na koniec roku szkolnego każdy zasłużony przedszkolak stał się Małym Ekologiem, którego wielkie działania z przedszkola przeniosły się na grunt domu rodzinnego.
Tekst i zdjęcia: Ilona Pieniak